Americký průmysl po roce rostl, přestává ho srážet silný dolar | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Americký průmysl po roce rostl, přestává ho srážet silný dolar

ČTK

Průmyslová výroba ve Spojených státech v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu stoupla o 1,8 procenta. To představuje první čtvrtletní růst od loňského třetího kvartálu. Vyplývá to z údajů americké centrální banky (Fed).

V samotném září se průmyslová produkce meziměsíčně zvýšila o 0,1 procenta po srpnovém poklesu o 0,5 procenta. Zářijový vývoj výroby tak byl v souladu s očekáváním analytiků.

Průmyslový sektor USA se dostal pod tlak v důsledku silnějšího kurzu dolaru, který snižuje konkurenceschopnost amerického zboží na zahraničních trzích. Negativní vliv mělo rovněž omezování těžby ropy a plynu v důsledku poklesu cen těchto komodit. Vzestupný trend dolaru však nyní polevuje a ceny ropy se stabilizují, což pravděpodobně znamená, že americký průmysl již má nejhorší za sebou, napsala agentura Reuters.

Írán nebo Spojené státy. Škoda plánuje vstup na 18 nových trhů

Dnešní údaje Fedu signalizují mírné zrychlení růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí. Ve druhém kvartálu hrubý domácí produkt USA stoupl o 1,4 procenta po růstu 0,8 procenta v předchozích třech měsících. Rychlý odhad vývoje HDP ve třetím čtvrtletí zveřejní americké ministerstvo obchodu 28. října.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!