Americký průmysl po roce rostl, přestává ho srážet silný dolar

Továrna Tesla Motors v kalifornském Fremontu

Továrna Tesla Motors v kalifornském Fremontu Zdroj: CC BY 2.0: pestoverde via Flickr

Elektrická Tesla Roadster
Gigafactory Tesla
Továrna Tesla Motors
automobilka Tesla
Továrna Tesla Motors
13
Fotogalerie

Průmyslová výroba ve Spojených státech v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu stoupla o 1,8 procenta. To představuje první čtvrtletní růst od loňského třetího kvartálu. Vyplývá to z údajů americké centrální banky (Fed).

V samotném září se průmyslová produkce meziměsíčně zvýšila o 0,1 procenta po srpnovém poklesu o 0,5 procenta. Zářijový vývoj výroby tak byl v souladu s očekáváním analytiků.

Průmyslový sektor USA se dostal pod tlak v důsledku silnějšího kurzu dolaru, který snižuje konkurenceschopnost amerického zboží na zahraničních trzích. Negativní vliv mělo rovněž omezování těžby ropy a plynu v důsledku poklesu cen těchto komodit. Vzestupný trend dolaru však nyní polevuje a ceny ropy se stabilizují, což pravděpodobně znamená, že americký průmysl již má nejhorší za sebou, napsala agentura Reuters.

Dnešní údaje Fedu signalizují mírné zrychlení růstu ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí. Ve druhém kvartálu hrubý domácí produkt USA stoupl o 1,4 procenta po růstu 0,8 procenta v předchozích třech měsících. Rychlý odhad vývoje HDP ve třetím čtvrtletí zveřejní americké ministerstvo obchodu 28. října.