Asad je prý připraven jednat s opozicí, Moskva s jeho podporou neskončí | e15.cz

Asad je prý připraven jednat s opozicí, Moskva s jeho podporou neskončí

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové společenství by mělo v zájmu boje s terorismem odložit geopolitické ambice, řekl ruský prezident Vladimir Putin. Vyzval k vytvoření "široké koalice" pro boj s extremisty a ke sjednocení úsilí syrských vládních vojsk, kurdských bojovníků a ostatních sil v boji proti Islámskému státu. Syrský režim je prý připraven přizvat k řízení státu opozici.

Putin promluvil na summitu Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), postsovětské bezpečnostní aliance řízené Moskvou. Kromě globálního boje s terorismem se zabýval i analýzou situace v Sýrii a v Afghánistánu a uprchlickou krizí v Evropě.

Rusko bude podle šéfa Kremlu dál pomáhat syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v boji s terorismem. „Poskytujeme a budeme mu poskytovat vojenskou pomoc v boji proti teroristické agresi,“ řekl na mezinárodní konferenci v tádžickém Dušanbe Putin a dodal, že ostatní státy by se k tomuto úsilí měly připojit.

„Je třeba dát stranou geopolitické ambice a odmítnout politiku přímého nebo nepřímého využívání jednotlivých teroristických skupin k dosažení vlastních cílů, včetně odstranění nepohodlných vlád a režimů,“ prohlásil Putin v narážce na neochotu Západu spolupracovat s Asadem.

Vladimir Putin: Kdyby Rusko nepodporovalo Sýrii, situace by tam byla horší, než je teď v Libyi

Z USA a západní Evropy v poslední době zaznívá stále ostřejší kritika posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, kam ruská armáda údajně dopravuje stále víc zbraní a buduje logistickou a dopravní infrastrukturu. Americký Pentagon se obává, že Rusko chce v Sýrii vybudovat stálou leteckou základnu.

Podle Putina je ale Rusko otevřeno široké spolupráci, která je pro boj s terorismem nezbytná. Se „zdravými silami syrské opozice“ je prý připraven spolupracovat i Asad. V Sýrii je třeba přikročit k politickým reformám, uznal Putin, prvořadým úkolem je ale boj s terorismem.

Ruský prezident se ohradil proti výtkám, že uprchlická vlna v Evropě je důsledkem podpory, kterou Moskva poskytuje syrskému režimu. „Kdyby Rusko nepodporovalo Sýrii, situace by tam byla horší, než je teď v Libyi. Proud běženců by byl ještě silnější,“ konstatoval Putin.

I v Afghánistánu se šíří vliv Islámského státu, státní správa se rozpadá, varoval Putin. „Vzniklo reálné nebezpečí, že do Afghánistánu proniknou ze sousedních zemí teroristické a extremistické skupiny včetně oddílů Islámského státu. Rozmach činnosti této organizace se dostal daleko za hranice Iráku a Sýrie,“ poznamenal ruský prezident.

Asad: Musíme zničit terorismus

Aby Evropa zastavila současný příliv migrantů ze Sýrie, musí přestat podporovat „teroristy“, řekl dnes v rozhovoru s ruskými médii Asad. „Můžeme dosáhnout dohody (ohledně krize v Sýrii), ale nic se nám nemůže povést, dokud v Sýrii nezničíme terorismus,“ uvedl také.

Občanská válka v Sýrii zuří od března 2011. Boje si vyžádaly více než čtvrt milionu obětí. I v Afghánistánu se šíří vliv Islámského státu, státní správa se rozpadá, varoval Putin. „Vzniklo reálné nebezpečí, že do Afghánistánu proniknou ze sousedních zemí teroristické a extremistické skupiny včetně oddílů Islámského státu. Rozmach činnosti této organizace se dostal daleko za hranice Iráku a Sýrie,“ poznamenal ruský prezident.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery