Ať Rusko důrazně zasáhne proti KLDR, vyzývá japonský premiér | e15.cz

Ať Rusko důrazně zasáhne proti KLDR, vyzývá japonský premiér

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozhodnutí Severní Koreje opět vyzkoušet balistickou raketu představuje pro Japonsko vážnou hrozbu, řekl japonský premiér Šinzó Abe. Zkoušku zároveň označil za nepřijatelnou pro mezinárodní společenství a upozornil, že Pchjongjang ji provedl navzdory několikerému varování.

Severní Korea test provedla dnes ráno. Učinila tak jen krátce poté, co americký ministr zahraničí Rex Tillerson poznamenal, že pokud se nepodaří Pchjongjangu zabránit v dalším vývoji jaderných a raketových zbraní, mohlo by to vést ke "katastrofickým následkům".

"Navzdory důrazným varováním ze strany mezinárodního společenství dnes Severní Korea odpálila balistickou raketu, což je vážná hrozba pro naši zemi a což je absolutně nepřijatelné," zdůraznil podle agentury Reuters Abe, který je teď na návštěvě Británie.

Video: Severokorejský jaderný program

Japonský premiér podotkl, že je kvůli nynějšímu vývoji na Korejském poloostrově nutné posílit americko-japonskou alianci. Řekl, že Čína musí v této otázce zaujmout rozhodný postoj a doporučil, aby proti Pchjongjangu důrazně zasáhlo také Rusko. Podle Abeho vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin nad činností KLDR hluboké znepokojení.

Japonský premiér také řekl, že dokud bude Severní Korea pokračovat v provokacích, nebude možné obnovit šestistranná vyjednávání, na jejichž základě se Pchjongjang zavazoval k ústupkům výměnou za rozsáhlou hospodářskou pomoc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video