Austrálie chystá zbrojení, očekává neklid v regionu | E15.cz

Austrálie se bojí nebezpečného postkoronavirového světa. Armáda má dostat stovky miliard dolarů

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Austrálie Scott Morrison varoval obyvatele, že svět po odeznění pandemie bude nebezpečnější. Země se podle něj musí připravit na ostřejší střety v oblasti Tichomoří a Indického oceánu. Plánuje proto výrazné navýšení armádního rozpočtu a nákupy i vývoj různých zbrojních systémů.

„Převážně neškodné bezpečnostní prostředí, kterému se Austrálie těšila v podstatě od pádu berlínské zdi do globální finanční krize, je pryč. Riziko špatného odhadu, nebo dokonce konfliktu se zvyšuje,“ prohlásil Morrison.

Poukázal na rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou i na doutnající územní spory v oblasti, z nichž jeden nedávno vyústil ve střet indických a čínských vojáků. Pandemie podle něj pnutí ještě zhoršila, premiér navíc považuje za nutné držet krok s ostatními hráči v regionu, kteří rovněž stále více zbrojí.

Rozpočet na obranu by v příští dekádě měl činit 270 miliard australských dolarů (zhruba 4,4 bilionu korun), což je čtyřicetiprocentní nárůst oproti plánu desetiletého rozpočtu z roku 2016. Morrison také zdůraznil, že Austrálie bude potřebovat různé prostředky k odstrašení nepřátel.

Její námořnictvo plánuje nákup až dvou stovek protilodních amerických raket AGM-158C s doletem až 370 kilometrů. Investovat chce rovněž do vývoje nadzvukových střel, které by dokázaly letět aspoň pětinásobně rychleji než zvuk.

Část rozpočtu má být utracena za zlepšení kybernetické bezpečnosti. Země se minulý měsíc stala terčem útoku hackerů, který mimo jiné mířil na počítačové sítě vlády, státní správu a zdravotnictví. Spekulovalo se, že za incedentem stojí Čína. „Víme, že je to vyspělý státní hráč vzhledem k rozsahu a povaze cílů, na které se zaměřil,“ komentoval to tehdy Morrison.

Podle odborníků jsou premiérova slova náznakem, že se Austrálie chce v otázkách bezpečnosti spoléhat více sama na sebe. „V proslovu pana Morrisona je obsažen velký důraz na vzestup Číny a také to, že Amerika nemusí být tak velkým pomocníkem, jako byla v předchozích letech,“ řekl BBC odborník na mezinárodní bezpečnost Sam Roggeveen z australského think tanku Lowy Institute.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video