Bankovní dohled v EU bude možná už příští rok, Česko hrozí vetem | E15.cz

Bankovní dohled v EU bude možná už příští rok, Česko hrozí vetem

Summit EU
Summit EU
• 
ZDROJ: CTK

vrb, ČTK

Jednotný bankovní dohled v zemích eurozóny by mohl začít fungovat během příštího roku. Po prvním dnu summitu EU to řekl po mnohahodinovém jednání prezident EU Herman Van Rompuy. Cílem, na němž se lídři shodli, je dohodnout se na právním rámci pro supervizi do konce letošního roku. Český premiér Petr Nečas zopakoval, že dál nevylučuje, že by Praha mohla plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu vetovat.

„Dáváme našim ministrům financí ambiciózní úkol vytvořit právní rámec dohledu do prvního ledna 2013. Tato bankovní supervize bude pak budována během roku 2013,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Jednotný bankovní dohled by se měl týkat zemí eurozóny, avšak mohly by se k němu připojit i další země, budou-li chtít. Jde o jeden z hlavních bodů rodící se bankovní unie. Těmi dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank.

Dohledem bude pověřena Evropská centrální banka (ECB). Sledováním většiny finančních ústavů pověří národní regulátory. Bude mít ovšem možnost kdykoli zasáhnout, pokud to uzná za vhodné.

Některé důležité otázky ale zůstávají otevřeny. Jde například o to, jak přesně by se mohly zapojit i státy stojící mimo eurozónu, které by o to stály, avšak které nemají v ECB zastoupení. O tom by mělo být jasno na summitu v prosinci.

Summit EU Autor: CTK

Nečas: Hrozba veta ze strany Česka trvá

Česko se k plánu zatím staví velmi obezřetně. „Nejenom Česko, ale i některé další státy, například Švédsko, upozorňovaly na to, že neznáme podobu všech těch návrhů, které se týkají bankovní unie,“ řekl kolem půl čtvrté ráno Nečas. „Čili to riziko českého veta tady samozřejmě pořád je. Protože pořád nemáme podrobnou znalost toho, jak by měly legislativní návrhy fungovat, a tudíž, zda jsou zde dostatečné garance pro to, aby bylo zabráněno potenciální destabilizaci českého finančního trhu,“ dodal.

Nečas připomněl, že některé členské země nyní na zavedení dohledu váží například možnost přímé rekapitalizace bank v eurozóně prostřednictvím nového mechanismu ESM.

„Všechny členské státy jsou zvány a mohou se připojit,“ řekl prezident EU Herman Van Rompuy. „Otevřenost by se měla odrážet v řídící struktuře - s odpovídajícími právy i povinnostmi pro všechny účastnící se země,“ dodal.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.