Bavorská CSU asi nepozve Merkelovou na sjezd, kancléřka by chyběla poprvé za 11 let | E15.cz

Bavorská CSU asi nepozve Merkelovou na sjezd, kancléřka by chyběla poprvé za 11 let

ČTK

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) pravděpodobně na svůj listopadový sjezd nepozve německou kancléřku a šéfku sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelu Merkelovou. Napsal to deník Süddeutsche Zeitung, podle něhož by Merkelová na sjezd CSU nedostala pozvánku poprvé od roku 2005, kdy se stala kancléřkou.

To, jestli Merkelovou pozvat, nebo ne, by strana bavorského ministerského předsedy Horsta Seehofera nemusela vůbec řešit, pokud by mezi CSU a CDU neexistovaly vážné rozpory v názoru na uprchlickou politiku. Asi nejvýrazněji se projevují v požadavku CSU na stanovení maximální roční hranice pro přijímání běženců ve výši 200 tisí, kterou CDU odmítá.

Sesterské formace CDU a CSU jsou organizačně samostatné. Ve Spolkovém sněmu však tradičně tvoří jednu poslaneckou frakci a prosazují společné cíle.

V posledních týdnech si k sobě obě strany, které otázka uprchlické politiky rozdělila nejvíce za poslední léta, začaly hledat cestu zpět a podle Süddeutsche Zeitung mají obavu, že by účast Merkelové na sjezdu CSU rychlejšímu smíření nepomohla.

"Svět se nezmění, pokud se stranický sjezd jednou uskuteční bez předsedy druhé strany," nechala se v úterý slyšet šéfka poslanců CSU Gerda Hasselfeldtová. Jak poznamenává bavorský deník, doba, kdy bývá Merkelové běžně odeslána pozvánka na sjezd CSU, už uplynula.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.