Běloruská opozice ve volbách nezískala jediný poslanecký mandát | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Běloruská opozice ve volbách propadla. Nezískala jediný poslanecký mandát

ČTK

Nedělní parlamentní volby v Bělorusku zcela ovládli prorežimní kandidáti a opozice vůči autoritářské vládě prezidenta Alexandra Lukašenka nezískala ani jedno poslanecké křeslo. Vyplývá to podle světových tiskových agentur z oficiálních výsledků. 

Opozice přišla o své jediné dva mandáty ve 110členné Poslanecké sněmovně, dolní komoře Národního shromáždění.

Volební komise zveřejnila seznam nově zvolených poslanců už v neděli. Všichni jsou zástupci stran a organizací podporujících stávající režim.

„Výsledek byl dávno určený. Úřady vybraly schválené kandidáty. Změna moci prostřednictvím voleb není v Bělorusku možná,“ řekl agentuře Reuters jeden z opozičních vůdců Mikalaj Statkevič.

Světlíkův Cylinders Holding otevřel novou továrnu v Bělorusku, bude vyrábět ocelové lahve

Víkendové volby se konaly s účastí opozičních kandidátů. Podle Západu mělo hlasování prověřit, nakolik upřímně míní autoritářský prezident svá slova o uvolnění tlaku vůči domácí opozici.

Lukašenko se v poslední době snaží o sblížení s Evropskou unií, která často kritizuje nedostatek demokracie v postsovětské republice. Pětašedesátiletý Lukašenko vládne Bělorusku už čtvrt století a v neděli oznámil, že se chystá kandidovat i v prezidentských volbách v příštím roce.

Českým železničářům se v Bělorusku daří, získali stamilionovou zakázku

Konzervativci: Migranti z EU ztratí po brexitu preferenční status

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!