Světlíkův Cylinders Holding otevřel novou továrnu v Bělorusku, bude vyrábět ocelové lahve

Výroba ocelových lahví ve společnosti Vítkovice Cylinders miliardáře Jana Světlíka.

Výroba ocelových lahví ve společnosti Vítkovice Cylinders miliardáře Jana Světlíka. Zdroj: Profimedia

Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík
Jan Světlík
Výroba ocelových lahví ve společnosti Vítkovice Cylinders miliardáře Jana Světlíka.
6
Fotogalerie

Firma Cylinders Bel z holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka otevřela spolu se svým menšinovým akcionářem Běloruským metalurgickým závodem (BMZ) novou továrnu v běloruské městě Orša. Hodnota investice zveřejněna nebyla, nicméně sám Světlík uvedl, že půjde řádově o miliony eur.

Cylinders Bel je výrobním i distribučním zázemím holdingu pro země Eurasijské ekonomické unie. „Počáteční objem výroby je více než 100 tisíc ocelových lahví určených zejména pro distribuci technických plynů, dále pro strojírenství, automobilový průmysl, požární systémy, potravinářství a další oblasti,“ uvedla mluvčí holdingu Eva Kijonková. Provoz je plně automatizovaný, nová továrna má zhruba 40 zaměstnanců.

„O nový projekt v této části světa jsme usilovali několik let a nyní jsme díky spolehlivému partnerovi dospěli k jeho úspěšné realizaci,“ uvedl generální ředitel Cylinders Bel Vladimír Kufa.

BMZ je významným hutním producentem, který se postaral o výrobní zázemí a infrastrukturu. „Podílí se také na dodávkách vstupního materiálu pro láhve skupiny Cylinders Holding, jejíž nespornou tržní výhodou je, že disponuje vlastním špičkovým know-how a ověřenou, vysoce produktivní výrobní technologií,“ uvedla Kijonková.

„Samozřejmě, že výrobou láhví naše působení v Bělorusku neskončí. Pracujeme na rozšíření projektu o navazující produkty a služby,“ komentoval otevření nového závodu Světlík.

Lahvárenská skupina Cylinders Holding je dlouhodobě výdělečnou bývalou částí Světlíkovy někdejší strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. Ze skupiny se vydělila na konci roku 2016.

Holding je jediným evropským zástupcem globálního dosahu v oboru, ve svém výrobním portfoliu má široké spektrum vysokotlakých ocelových láhví a tlakových nádob vyráběných metodou zpětného protlačování z ocelového bloku. Cylinders Holding působí také v Polsku, Chorvatsku, Německu, Velké Británii, Spojených arabských emirátech a Rusku. Celý holding má okolo 1000 zaměstnanců, z toho přes 400 v Česku.