Bělorusko čelí údajnému spiknutí. Zabránili jsme revoluci, tvrdí Lukašenko | e15.cz

Bělorusko se brání údajnému spiknutí. Zmařili jsme plán rozdmýchat revoluci, tvrdí Lukašenko

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bělorusko překazilo mezinárodní spiknutí, jehož cílem bylo destabilizovat zemi před prezidentskými volbami, tvrdí tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ve čtvrtek úřady zadržely jeho politického rivala Viktara Babaryku, který se chce autoritářskému vládci v srpnu postavit ve volbách hlavy státu, připomíná agentura Reuters.

Podle Lukašenka ovšem existoval rozsáhlý plán rozdmýchat revoluci podobnou pouličním protestům na Ukrajině v roce 2014. Politické síly „ze Západu i z Východu“ podle prezidenta soustředily své zájmy na Bělorusko a „určité síly zintenzivnily“ své úsilí.

„To byl cíl. Masky byly strženy nejen z některých loutek, které jsme tu měli, ale i z některých loutkářů mimo Bělorusko,“ řekl Lukašenko. Podrobnosti na podporu svých tvrzení neuvedl. Reuters ale připomíná, že v posledních měsících mělo Bělorusko napjaté vztahy s Ruskem.

Lukašenko vládne Bělorusku 26 let a nyní čelí největší výzvě za poslední roky, protože lidé jsou nespokojeni s tím, jak režim přistupoval ke koronavirové pandemii, a také se stavem hospodářství a lidských práv.

Ve čtvrtek úřady zadržely nejvážnějšího Lukašenkova oponenta Babaryku, který byl šéfem běloruské odnože ruské banky Gazprombank. Kanceláře Belgazprombank byly tento měsíc prohledány a zadrženo bylo dohromady 15 jejích zaměstnanců.

Agentura TASS informovala, že Lukašenko telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezabývali se však prý tématem Belgazprombank, ale „některými aspekty spolupráce mezi oběma zeměmi v boji proti koronavirové infekci“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko se nechystá zasahovat do běloruských záležitostí a že Kreml „nemá kandidáta pro běloruské volby“.

Vztahy dvou tradičních spojenců jsou napjaté. Minsk mimo jiné odmítá volání Moskvy po vytvoření těsnějšího hospodářského sdružení. Lukašenko se snažil zlepšit vztahy se Západem, ale zákroky proti oponentům by podle Reuters mohly jeho úsilí o narovnání vztahů s EU opět přibrzdit.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video