Ve střetu zájmů je i český stát, když brání Babiše, míní politolog | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Hlasování o Babišovi: Ve střetu zájmů je i český stát, když premiéra brání, míní politolog

Michal Kalina

Michal Kalina

Evropští poslanci budou v pátek večer řešit údajný střet zájmů českého premiéra. S největší pravděpodobností přijmou usnesení, že Andrej Babiš stále kontroluje holding Agrofert a zároveň ovlivňuje rozdělování unijních dotací, které firma pobírá. „Není zřejmé, zda česká vláda hájí zájmy státu, nebo soukromé osoby. To samotné už lze považovat za střet zájmů,“ zmínil k tomu politolog Tomáš Lebeda.

Převedením Agrofertu do svěřenských fondů se zabývá Evropská komise od roku 2018. Auditoři Komise loni konstatovali, že pokud se jedná o dotace ze strukturálních fondů, tak český premiér ve střetu zájmů skutečně je. Auditní řízení stále probíhá, Babiš šetření několikrát označil za zpolitizované. Kvůli pozastavení některých dotací podal český stát na Komisi také žaloby a rozporuje závěry auditů.

„Proklamace Andreje Babiše jsou důkazem obecného střetu zájmů. Pokud by totiž nebyl premiérem, neměl by se možnost vůbec takovým způsobem ohrazovat,“ dodává Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Schillerová chtěla během stavu nouze zrušit část slev na jízdném. Nakonec od toho tiše couvla

Podle ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum Vladimíra Bartovice se potvrdilo, že převedení Agrofertu do svěřenských fondů bylo ušité na míru Babišovi. Rezoluce europoslanců by podle jeho názoru měla posílit legitimitu Evropské komise v dalším postupu.

„Vhledem k tomu, že rezoluce není právně závazná, maximálně Andrej Babiš vyjádří nespokojenost nebo vláda vydá stanovisko, že s ní formálně nesouhlasí,“ doplnil.

Při hlasování o Babišovi se zdržím. Pravidla musí platit pro všechny, říká europoslankyně ANO

Ve čtvrtek šéfka kontrolního výboru Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová prohlásila, že české úřady dělají dojem, jako by pro ně část unijního finančního nařízení o střetech zájmů neplatila. „Nikdo si nemůže vybírat svá pravidla,“ řekla německá lidovecká europoslankyně.

„Objektivně nám finanční prostředky poskytuje Evropská unie, takže logicky také nastavuje pravidla a my je musíme respektovat,“ okomentoval to politolog Lebeda.

Rozvod EU s Británií bez dohody je opět na scéně, Skotsko a Ulster se bouří

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!