Sankce proti Bělorusku zpečetili šéfové diplomacií zemí EU | E15.cz

Blacklist pro Bělorusko. Ministři zahraničí EU se dohodli na sankcích

ČTK

Šéfové diplomacií zemí Evropské unie vytvořili sankční seznam, kterým chtějí potrestat osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Při příjezdu na závěrečné kolo dvoudenního neformálního jednání unijních ministrů zahraničí v Berlíně to prohlásil český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Dodal, že seznam bude mít dvě desítky jmen.

Unijní ministři zahraničí sice sestavili sankční seznam proti Bělorusku, ale v Berlíně ho podle šéfa české diplomacie neschválí, neboť jednání je neformální, tedy bez oficiálních závěrů. „Ano, máme dohodu o Bělorusku. Naší prioritou je pomoci zahájit politický dialog mezi režimem, civilní společností a Bělorusy. Podporujeme jejich cíl, tedy svobodné volby, ve kterých si sami rozhodnou o své budoucnosti,“ řekl Petříček.

Ministr rovněž uvedl, že se s kolegy shodl na sankcích proti osobám, kteří umožnili volební podvody a kteří se podíleli na tvrdých zásazích proti obyvatelům nespokojeným s výsledky hlasování. Opozice a také EU považují volby v Bělorusku, které opět vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, za nesvobodné a podvodné.

Petříček dodal, že seznam ještě není uzavřen a že může být rozšířen, pokud si to situace v Bělorusku vyžádá. Uvedl, že EU bude s přijetím sankcí postupovat rychle.

Na dotaz, zda by běloruský prezident měl být zařazen na černou listinu, Petříček ve čtvrtek odpověděl, že Lukašenko na seznam patří, je ale nutné zvážit, zda by na něj měl být zapsán již v první fázi. Ministr poukázal, že potrestání Lukašenka by mohlo ohrozit dialog mezi opozicí a režimem, který EU podporuje.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!