Bloomberg: Trump uvažuje o propuštění šéfa Fedu Powella | E15.cz

Bloomberg: Trump uvažuje o propuštění šéfa Fedu Powella

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump uvažuje o propuštění šéfa centrální banky Fed Jeromea Powella. Oznámila to agentura Bloomberg. Nelibost prezidenta podle ní posílilo středeční zvýšení úrokové sazby a dlouhodobý pokles cen akcií.

Poradci Bílého domu, na které se Bloomberg odvolává, prezidenta od podobného kroku odrazují a doufají, že jeho rozhořčení přes svátky ustoupí. Někteří z nich jsou přesvědčeni, že propuštění Powella by na finanční trhy mělo devastující dopad.

Trump přesto vyhazov Powella zvažuje, píše agentura. Riskuje tak ztrátu důvěry, že Fed dokáže fungovat bez jakýchkoli politických vlivů. Informace o ohrožení Powella se objevuje v době propadu akcií, který burzy zaznamenávají v posledních týdnech.

Podle Trumpa přísná měnová politika Fedu poškozuje americkou ekonomiku. Fed sazby zvyšuje, aby zpomalil hospodářský růst. Nicméně existují obavy, že ekonomika USA by v příštím roce mohla vstoupit do neklidných vod, protože stimuly Trumpovy daňové reformy slábnou a růst světové ekonomiky se zpomaluje. Růst úrokových sazeb sice pomáhá udržovat pod kontrolou inflační tlaky, zvyšuje však náklady na úvěry a má negativní dopady na ekonomiku i akciový trh.

Bloomberg upozorňuje, že Trumpovy veřejné či soukromé výhrady vůči politikům bývají předehrou jejich odchodů z funkcí. Platí to například o bývalém ministru spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, někdejším ministru zahraničí Rexi Tillersonovi nebo odcházejícím personálním šéfovi Bílého domu Johnu Kellym.

Zda má prezident právo vyhodit šéfa centrální banky, je ale podle právních expertů sporné. Podle zákona má hlava státu právo uvolnit členy rady guvernérů Fedu, ale zda to platí i o šéfovi, který je rovněž guvernérem, není ze zákona jasné, uvádí Bloomberg.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video