Boeing dodá do Íránu desítky letadel, Trump ale dohodu kritizuje

Boeing 737 aerolinek Travel Service

Boeing 737 aerolinek Travel Service Zdroj: Travel Service

Sanitky před letiště v Kazani, kde se zřítil Boeing 737
Boeing 737 izraelského národního dopravce El Al
Boeing 737-800 aerolinek EgyptAir
Boeing 737-500 zimbabwských aerolinek Fly Africa
Boeingy 737 aerolinek Flydubai budou létat i do Prahy
13
Fotogalerie

Íránský vlajkový letecký přepravce Iran Air podepsal s americkým výrobcem letadel Boeing smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů (425 miliard Kč).

Oznámila to dnes íránská státní tisková agentura IRNA. Jde o největší obchod mezi Íránem a Spojenými státy od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979. Umožnila jej loňská jaderná dohoda mezi Teheránem a světovými velmocemi.

Boeing během příštích deseti let dodá íránskému přepravci 50 letounů typu  a 30 letounů typu 777. První letadlo z USA by měla společnost Iran Air dostat příští rok v dubnu, uvedla firma podle agentury AP. Boeing dohodu vzápětí potvrdil.

Obě společnosti uzavřely předběžnou dohodu o transakci už v červnu. V září pak americká vláda udělila Boeingu a poté i jeho evropskému konkurentovi Airbus povolení k prodeji letadel do Íránu za miliardy dolarů.

Počátkem letošního roku byly uvolněny mezinárodní sankce proti Íránu, uvalené za jeho jaderný program, což Íránu mimo jiné umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily. Iran Air už podepsala předběžnou dohodu o nákupu 118 letadel od Airbusu a koupi dalších 20 letounů od francouzsko-italského výrobce ATR.

Írán právě dokončuje definitivní dohodu s Airbusem. V nejbližších dnech by měla být připravena k podpisu smlouva o nákupu první zhruba poloviny z předběžně objednaných letounů, řekl dnes agentuře Reuters nejmenovaný íránský činitel.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump a republikánští zákonodárci dohodu s Íránem ostře kritizují. Minulý měsíc schválila Sněmovna reprezentantů návrh zákona, který by zablokoval prodej komerčních letadel Íránu, před lednovým odchodem dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy z funkce ale zákaz nemá šanci vstoupit v platnost. Zatím není jasné, zda se nový prezident rozhodne odstoupit od dohody, kterou podepsaly i Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína.

Íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí, který byl podpisu smlouvy přítomen, řekl, že je to pro íránské letectví "historický den". Dohoda podle něj vytvoří v jeho zemi na 8000 pracovních míst.

Írán má zhruba 250 komerčních letadel, která pořídil před rokem 1979. V provozu jich k polovině roku bylo jen 162, zbytek stojí kvůli nedostatku náhradních dílů. Iran Air disponuje 43 letouny a nabízí přímé lety do více než 30 mezinárodních destinací.