Boje na hranicích Kyrgyzstánu a Tádžikistánu mají už skoro sto obětí

Záběry z bojů, které zveřejnila kyrgyzská pohraniční stráž

Záběry z bojů, které zveřejnila kyrgyzská pohraniční stráž Zdroj: Kyrgyz Border Guard Service/Reuters

Počet obětí příhraničního konfliktu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem vzrostl podle oficiálních prohlášení obou zemí na téměř sto. Obě strany se vzájemně viní z porušování příměří.

Kyrgyzstán oznámil, že počet jeho mrtvých při střetech na kyrgyzsko-tádžické hranici se zvýšil na 59. Tádžikistán uvádí 35 mrtvých.

Tádžické a kyrgyzské síly se začaly ostřelovat ve středu a za příčinu jsou podobně jako v minulosti považovány hraniční spory, které se táhnou ještě z dob Sovětského svazu. Linie rozdělující obě republiky tehdy v některých úsecích nebyla přesně vyznačena a v jiných rozdělila etnicky příbuzné skupiny obyvatel.

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil s kyrgyzským prezidentem Sadyrem Žaparovem i s jeho tádžickým protějškem Emomalim Rachmonem, oznámil Kreml. Ruský prezident vyzval obě strany, aby předešly stupňování konfliktu a podnikly kroky k řešení situace „výhradně mírovými, politickými a diplomatickými prostředky co nejdříve“, uvedl Kreml s tím, že Putin nabídl zprostředkování.

V pátek 16. září se sice Biškek a Dušanbe dohodly na příměří, ale vzápětí se vzájemně obvinily z jeho opakovaného porušování. Obě strany nasadily do bojů mimo jiné tanky, minomety, dělostřelectvo, útočné drony i rakety.

Podle kyrgyzských úřadů bylo zraněno přes sto lidí a na kyrgyzské straně bylo evakuováno na 137 tisíc obyvatel příhraničních regionů. Kyrgyzská média, která konflikt nazývají invazí, informovala, že se někteří z evakuovaných již vrátili do svých domovů.