Bouře na jihovýchodě Spojených států si vyžádaly osm životů | E15.cz

Bouře na jihovýchodě Spojených států si vyžádaly osm životů

Hurikán - ilustrační foto
Hurikán - ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bouřkové deště si v amerických státech Jižní a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených států v neděli vyžádaly nejméně osm mrtvých. Déšť už ale podle agentury Reuters začíná slábnout. Bouře přinesla do některých částí Jižní Karolíny od pátku 500 milimetrů srážek. Dnes by to mělo být podle americké meteorologické služby 50 až 150 milimetrů.

Jihokarolínský guvernér Nikki Haley řekl, že části státu byly zasaženy tisíciletými dešti. Hladina řeky Congaree je na nejvyšší úrovni od roku 1936. „Pokud jste doma, zůstaňte doma,“ vyzval guvernér obyvatele.

Jižní Karolína hlásí šest mrtvých v souvislosti s deštivým počasím. Z toho čtyři lidé zahynuli při dopravních nehodách. Další dvě oběti na životech zaznamenaly úřady v Severní Karolíně.

Přívalové deště zaplavily dálnice podél pobřeží Jižní Karolíny mezi městy Charleston a Georgetown. Devítitisícový Georgetown se ocitl z větší části pod vodou a čtyři významné dálnice vedoucí do města byly uzavřeny. „Lidé jsou evakuováni ze svých domovů ve člunech,“ řekla mluvčí okresu Jackie Broachová.

Vysoká voda v metropoli

Záplavy rovněž postihly Columbii, hlavní město státu, kde se hladina řeky Congaree podle místních úřadů během 12 hodin zvedla o tři metry. Obyvatelé si mají převařovat vodu určenou k pití, protože narušeno je potrubí. Úřady rovněž občany vyzvaly, aby raději nevyjížděli na silnice. V osmi městech regionu včetně Columbie platí zákaz nočního vycházení. Místní školy a univerzity zrušily dnešní vyučování a přednášky.

Kvůli velké vodě byla na více než stokilometrovém úseku uzavřena důležitá dálnice na východním pobřeží USA Interstate 95. Dálniční policie napočítala 315 kolizí a 318 případů zaplavení vozovky. Postižena je také železniční doprava. Nevyjel například osobní vlak z New Yorku do Miami. Na mnoha místech padly srážkové rekordy. V Charlestonu byly zaznamenány nejvydatnější srážky za říjen, a to během pouhých prvních čtyř dní měsíce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video