Brexit by mohl snížit německý HDP až o tři procenta, obává se ekonom | E15.cz

Brexit by mohl snížit německý HDP až o tři procenta, obává se ekonom

Brexit by mohl snížit německý HDP až o tři procenta, obává se ekonom
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Aurelien Guichard via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Odchod Británie z Evropské unie by dlouhodobě mohl způsobit pokles německého HDP až o tři procenta. V deníku Rheinische Post před tím varoval šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Podle něj také v případě brexitu hrozí oslabení společné evropské měny vůči dolaru a propad akcií.

„Británie je pro německé vývozce třetí nejdůležitější odbytový trh po USA a Francii. Kdyby nyní němečtí vývozci museli platit clo, mohlo by se to změnit,“ uvedl Fuest. „Průzkumy institutu Ifo ukazují, že dlouhodobě by Německo mohlo zaznamenat ztrátu až do výše tří procent hrubého domácího produktu,“ doplnil.

Ekonomické potíže očekává Fuest i v Británii. „Ve Spojeném království hrozí hospodářský propad, protože by vyvstala velká nejistota v otázce, jak budou vypadat budoucí vztahy mezi Británií a EU. Mnoho podniků by uložilo své investice k ledu, dokud by se to nevyjasnilo,“ řekl šéf institutu Ifo.

Brexit straší i Německo, ekonomické škody by údajně dosáhly bilionu

V případě brexitu předpokládá i okamžité dopady na finanční trhy. „Krátkodobě by se propadl kurz britské libry, také euro by oslabilo proti dolaru. Akcie by zřejmě padaly všude ve světě,“ varoval Fuest.

Šéf berlínského ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher vyjádřil obavy, že by rozkolísání ekonomiky po případném odchodu Británie z EU mohlo celosvětově poškodit hospodářský vývoj.“Mohlo by to vyvolat stejný mechanismus jako finanční krize v letech 2008 a 2009, který zavedl Evropu i Německo do recese,“ uvedl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!