Brexit těžce zasáhne irskou ekonomiku, tvrdí měnový fond | E15.cz

Brexit těžce zasáhne irskou ekonomiku, tvrdí měnový fond

ČTK

Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zasáhne irskou ekonomiku výrazně negativně, obchodní bariéry totiž poškodí tradiční sektory. Ve své zprávě to uvedl Mezinárodní měnový fond.

Irská ekonomika v posledních třech letech dosahuje nejlepších výsledků ve srovnání s ostatními zeměmi EU. Země je však považována za nejvíce zranitelnou, pokud jde o dopady takzvaného brexitu, a to kvůli blízkých obchodním vztahům s Británii, svým nejbližším sousedem.

"Ačkoliv doposud byly dopady mírné, očekává se, že celkové dopady ve střednědobém horizontu budou negativní a podstatné," uvádí MMF ve výroční zprávě o irské ekonomice. "Rizika jsou nejnaléhavější v tradičních sektorech, které jsou závislé na obchodu s Británii, s potenciálně značnými dopady na aktivitu a zaměstnanost mimo hlavní městská centra," cituje ze zprávy agentura Reuters.

Vývoj irského HDP v miliardách dolarů


source: tradingeconomics.com

Irsko je jednou z nejotevřenějších evropských ekonomik a daně z příjmu právnických osob tam patří k nejnižším. Podle zprávy MMF čelí Irsko také nejistotě kvůli plánovaným daňovým reformám v USA a EU. Země by podle MMF měla pokračovat v úsilí o rozšíření svého daňového základu.

Nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU zůstala ta irská. Již třetí rok v řadě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!