Británii a Francii zasáhla silná bouře, vázne letecká i lodní doprava | E15.cz

Británii a Francii zasáhla silná bouře, vázne letecká i lodní doprava

Bouře Katie
Bouře Katie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli bouři Katie, která zasáhla velkou část Británie a západ Francie, bylo z londýnských letišť Gatwick a Heathrow zrušeno 130 letů a desítky dalších byly přesměrovány. Kvůli vichru, který v nárazech dosahoval až 170 kilometrů v hodině, se bez proudu ocitlo přes 100 tisíc britských domácností a 35 tisíc zákazníků v západofrancouzské Bretani. Nejezdily trajekty přes Lamanšský průliv a krátce byl uzavřen přístav v Doveru.

Britský meteorologický úřad Met Office kvůli přívalu dešťových srážek varoval před povodněmi v jihozápadní Anglii, celkem vydal 136 upozornění.

Velký dopad měla bouře na dopravu. Britské úřady preventivně uzavřely několik dálničních mostů. V Londýně a jihovýchodní Anglii platí varování před vichrem, což ochromilo dopravu na letištích obsluhujících metropoli. Lodní spojení mezi Francií a Británií bylo přerušeno. Během dne bylo sice obnoveno, ale lodní společnosti hlásí opožďování trajektů.

Podle portálu Letiště Václava Havla odletěly spoje z Prahy do Londýna se zpožděními, dopolední linka British Airways na Heathrow měla 90 minut zpoždění a letadlo Easyjetu odletělo na Gatwick v brzkém odpoledni o 20 minut později. Zpoždění na odletech a příletech byla hlášena i odpoledne, o hodinu a půl byl například také opožděn odpolední přílet spoje British Airways z Heathrow.

Pasažéři z letadel, která měla původně přistát na Gatwicku, hovořili podle BBC o „strašných zážitcích“, když piloti na poslední chvíli vzdali kvůli silnému větru pokus o přistání. Jeden z cestujících na letu Budapešť-Londýn uvedl, že letadlo se při pokusu o přistání na Gatwicku houpalo zleva doprava, přičemž mnoha lidem na palubě se udělalo špatně. Když stroj konečně dosedl v Birminghamu, „lidé tleskali a plakali“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video