Britové chtějí brexit hlavně kvůli migrantům z Unie | E15.cz

Britové chtějí brexit hlavně kvůli migrantům z Unie

Polské kadeřnictví ve Velké Británii
Polské kadeřnictví ve Velké Británii
• 
ZDROJ: Gwydlon M. Williams via Flickr (

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skoro tři čtvrtiny Britů, kteří budou hlasovat za opuštění Unie, považují migraci za záležitost ovlivňující jejich volbu. To je nejvíce ze všech témat spojených s EU. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který na svém serveru zveřejnil deník Guardian. Negativně migraci z Evropské unie vnímá 44 procent dotázaných, za dobrou věc ji považuje 32 procent respondentů.

Podle průzkumu měli v očích Britů migranti ze zbytku EU zhoršit situaci na pracovním a realitním trhu, ve zdravotnictví, stejně jako přinést nárůst kriminality. Imigraci nejpozitivněji vnímají obyvatelé Londýna, nejhůře naopak Velšané.

Do Velké Británie z EU směřovali hlavně Poláci, podle odhadu z roku 2012 jich v zemi žilo 646 tisíc. Ve stejném roce mělo ve Spojeném království žít 40 tisíc Čechů. Většina Britů by omezila roční počet migrantů z Unie, stejně jako jejich právo na získání práce.

Téma migrace je ve vztahu k Unii důležité pro 55 procent Britů. Ovšem jen čtvrtina z nich si myslí, že se jich dotýká osobně. Příznivce setrvání Británie tato otázka zdaleka tolik netrápí. Pro ně je nejdůležitější stav mezistátního obchodu a britské ekonomiky.

Pokud by červnové referendum dopadlo stejně jako citovaný průzkum, Velká Británie by z EU vystoupila. Pro vystoupení Spojeného království z Evropské unie by hlasovalo 41 procent dotázaných, proti by bylo 40 procent respondentů.

Výzkum ukázal, že otázky spojené s Evropskou unií jsou mnohem důležitější pro ty, kteří z ní chtějí odejít. Jako podstatné téma ji vnímá polovina příznivců brexitu, mezi jeho odpůrci je to pouhých 15 procent. Důležitost Evropské unie stoupala s věkem dotázaných.

Většina mladších Britů by preferovala setrvání v EU. Jenže u nich je oproti starším věkovým skupinám mnohem menší ochota k referendu opravdu jít. Překvapivě považuje 47 procent respondentů Evropskou unii za pozitivní věc, za negativní 35.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video