Britové chtějí zůstat občany EU. Statisíce žádají o irské pasy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Britové chtějí zůstat občany EU. Statisíce žádají o irské pasy

Britové chtějí zůstat občany EU. Statisíce žádají o irské pasy
Irský pas
• 
ZDROJ: Irské ministerstvo zahraničí
Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Počet britských občanů, kteří si požádali o vydání irského pasu, stoupl během letošního roku o 22 procent, oznámilo irské ministerstvo zahraničí. Od referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie se počet Britů žádajících o irské pasy v meziročním srovnání více než zdvojnásobil.

O irský pas podle údajů do 14. prosince letos požádalo skoro sto tisíc Britů. Loni to bylo 86 tisíc občanů Velké Británie a v roce 2015, rok před referendem o brexitu, obdržely irské úřady ze sousední země 46 tisíc žádostí o vydání pasu.

Ve skutečnosti ale irské úřady obdržely ještě mnohem více žádostí. Irská statistika totiž vyčleňuje do zvláštní kategorie podání ze Severního Irska. A těch bylo dalších téměř 85 tisíc.

Irské ministerstvo zahraničí registruje větší zájem Britů o irské pasy právě od referenda o brexitu, které proběhlo v červnu 2016. Letošní rok byl přitom co do počtu britských žádostí rekordní, uvedl šéf irské diplomacie Simon Coveney. 

Brexit bez dohody by zastavil růst letecké dopravy, uvádí asociace letišť

Podle irských zákonů má na irský pas nárok kdokoli, kdo se narodil v Irsku nebo v Severním Irsku, které je součástí Velké Británie, a nebo kdo má alespoň jednoho rodiče či prarodiče narozeného na Irském ostrově. Tuto podmínku splňuje asi šest milionů Britů, kteří jsou zároveň oprávněni ponechat si i britské občanství.

K vystoupení Velké Británie z Evropské unie dojde 29. března. Za zbývající tři měsíce musí návrh dohody o uspořádání vzájemných vztahů schválit jak britský prarlament, tak členské státy EU. Pokud se to nepodaří, otevírá se celá řada možností, rozchodem bez jakékoli obchodní tohody počínaje a odvoláním brexitu konče.

Když parlament znovu odmítne dohodu, brexit se možná neuskuteční, řekl britský ministr obchodu Fox
The Times: Většina britské vlády má brexitovou dohodu za mrtvou. Mluví se i o novém referendu

Účet Čechů za brexit? Až 55 miliard a ztráta 40 tisíc pracovních míst

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!