Britská Dolní sněmovna schválila zákon o vnitřním trhu | e15.cz

Britská Dolní sněmovna schválila kontroverzní zákon. McAfee půjde poprvé na burzu

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Další zádrhel pro brexitová jednání

Hovory o pobrexitových vztazích mezi Velkou Británií a Evropskou unií se komplikují. Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu včera večer schválili kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu, jenž nabourává dohodu, kterou britský premiér Boris Johnson uzavřel s EU v minulém roce. Unie přitom už dříve dala vládě Spojeného království ultimátum, aby do dnešního dne problematický návrh odstranila. Předlohu sice ještě musí schválit Sněmovna lordů, těžko si však představit, že na nadcházejícím vyjednávání dosáhnou obě strany nějakého pokroku. 

Francie křísí ekonomiku

Francouzská vláda zveřejnila návrh státního rozpočtu na příští rok. Tamní ekonomiku, která se aktuálně nachází v nejhorší recesi od skončení druhé světové války, chce nabudit pomocí záchranného balíku ve výši 42 miliard eur, čili zhruba 1,1 bilionu korun. Kabinet věří, že francouzské hospodářství v roce 2021 vyroste díky finanční injekci o osm procent. Investice mají jít zejména na vytváření nových pracovních míst a do zelené energie.   

Z trhů a burz 

Investoři váhali

Zaoceánské trhy v předposlední zářijový den mírně oslabovaly. Investoři zjevně čekali na výsledek první debaty mezi kandidáty na nového prezidenta Spojených států. Indexy S&P 500 a Dow Jones oba shodně poklesly o 0,48 procenta. Technologický Nasdaq Composite ztratil 0,29 procenta. Podobně reagovaly také burzy v Evropě. Panevropský STOXX Europe 600 se snížil o 0,52 procenta. Mírné oslabení zaznamenal též německý DAX, francouzský CAC a britský FTSE.     

Konkurent Avastu jde na burzu

Americký výrobce antivirových programů – společnost McAfee plánuje poprvé vstoupit v USA na burzu. Velikost její IPO by měla dosáhnout na 100 milionů dolarů, tedy asi 2,3 miliardy korun. McAfee patří k největším světovým firmám v daném sektoru a je konkurentem českého Avastu. V minulém roce zaznamenala tržby ve výši 1,29 miliardy dolarů, skoro o půl miliardy více než kolik vydělal ve stejném období Avast.  

Tweet dne

“Agenti čínské komunistické propagandy se velmi zajímají o pravidla debat. V Číně mají pravidlo, žádná debata není možná.“

Čínská státní média si na Twitteru rýpla do amerických prezidentských kandidátů. Prý během první předvolební debaty nebyli schopni ani dodržet předem dohodnutá pravidla diskuze. Na to ihned vtipně reagoval politický analytik deníku Washington Post Josh Rogin.  

Stane se dnes

  • Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová dnes v poledne zveřejní první výroční hodnocení stavu demokracie ve všech zemích Evropské unie. Stane se tak jenom den poté, co Jourovou za kritická vyjádření ke stavu demokracie v Maďarsku vyzval k rezignaci tamní premiér Viktor Orbán.
  • Americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštíví Itálii, kde se mimo jiné sejde s předsedou vlády Giuseppem Contem a vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem.
  • Kuvajtský korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah bude dnes po včerejším úmrtí svého předchůdce Sabaha Ahmada Džábira Sabaha jmenován novým vládcem země. 
  • Německo oznámí údaje o míře nezaměstnanosti za září.
  • Spojené státy zveřejní konečnou zprávu o vývoji hrubého domácího produktu v USA za druhé čtvrtletí.  

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video