Britští konzervativci chtějí svrhnout Mayovou. Údajně mají dost podpisů k hlasování o vládě | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Britští konzervativci chtějí svrhnout Mayovou. Údajně mají dost podpisů k hlasování o vládě

Britští konzervativci chtějí svrhnout Mayovou. Údajně mají dost podpisů k hlasování o vládě
Theresa Mayová
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Konzervativci v britském parlamentu již shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu premiérky Theresy Mayové. Tvrdí to portál BrexitCentral, který se odvolává na nejmenovaný zdroj. Stejnou informaci získala také televize SkyNews.

Mayová není předsedkyní Konzervativní strany, tím je Brandon Lewis, poslanci strany jí ale mohou vyjádřit nedůvěru jako lídrovi. To by znamenalo, že by Mayová musela odejít z křesla předsedkyně vlády. Hlasování o nedůvěře se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců. V současnosti by jich tak muselo dopis předsedovi příslušného výboru poslat 48, což se podle BrexitCentral stalo.

Za snahou vyvolat hlasování o nedůvěře stojí vlivný člen Konzervativní strany a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg. Nespokojenci s Mayovou musejí pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců.

Pokud Mayová případné hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě pravidel nebudou moci konzervativci v příštích 12 měsících zpochybnit její důvěru.

Mayové se kvůli brexitu drolí vláda
Velká Británie může odejít z unie i bez dohody, setrvání v Evropě odmítám, uvedla Mayová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!