Brusel čeká na seznam řeckých reforem, skupina jedná od pátku | e15.cz

Brusel čeká na seznam řeckých reforem, skupina jedná od pátku

Řecký ministr financí Janis Varufakis (vlevo) a premiér Alexis Tsipras mají EU předložit seznam reforem.
Řecký ministr financí Janis Varufakis (vlevo) a premiér Alexis Tsipras mají EU předložit seznam reforem.
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhovory s Aténami o seznamu řeckých reformních záměrů, který by uspokojil mezinárodní věřitele země, dál pokračují, řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Připomněl, že od pátku o možnostech jedná pracovní skupina v Bruselu. Její členové se scházeli i přes celý víkend. Fakta také pomáhá zjišťovat a ověřovat expertní tým přímo v Aténách.

„Ještě nejsme u cíle,“ prohlásil o vývoji jednání Schinas. Evropská komise podle něj nebude komentovat detaily rozhovorů. Pokračující diskuse jsou prý ale pozitivním signálem, že všechny strany se hodlají konstruktivně podílet na hledání řešení.

„Cílem je zajistit, aby byl seznam reformních návrhů věrohodný i dostatečně obsáhlý,“ vysvětlil mluvčí. Evropská komise tvoří spolu s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem trojici institucí, která musí s podobou řeckých záměrů souhlasit před tím, než ministři financí eurozóny uvolní Aténám poslední část peněz ze stávajícího záchranného programu.

Berlín: EU stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem
Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl dnes mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger. Činitel řecké vlády dnes agentuře Reuters sdělil, že řecká vláda schválila seznam reforem v neděli večer a premiér Alexis Tsipras je dnes představí v řeckém parlamentu.
„Musíme čekat, až nám řecká strana předloží kompletní seznam reformních opatření, která budou vhodná pro jednání s (věřitelskými) institucemi a později s euroskupinou,“ řekl mluvčí.
Zástupci věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, zkoumali o víkendu předložené plány řeckých reforem, z jejich pohledu ale stále nebyly dostatečné. Podle věřitelů bude zřejmě trvat ještě několik dní, než bude připraven definitivní seznam.

Peníze dojdou 20. dubna

Eurozóna, tedy ministři financí zemí používajících společnou měnu, koncem února souhlasila s prodloužením programu o čtyři měsíce. Výplata zbývajících 7,2 miliardy eur (198 miliard korun) ale stojí právě na zhodnocení návrhů reformních změn. Informovaný zdroj minulý týden agentuře Reuters řekl, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze 20. dubna. Země totiž musí splácet část svých stávajících dluhů.

O podobných termínech dnes nechtěl Schinas spekulovat, naznačil jen, že telekonference příslušné pracovní skupiny by se mohla uskutečnit ještě do Velikonoc, tedy tento týden, řádné jednání pak nejspíš 8. dubna. Euroskupina jako taková se může sejít mimořádně, kvůli Řecku už se to letos stalo. Ministry financí všech zemí EU čeká neformální schůzka v lotyšské metropoli Rize až koncem měsíce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery