Bývalého ruského tajného agenta otrávili nervovým plynem, říká britská policie | E15.cz

Bývalého ruského tajného agenta otrávili nervovým plynem, říká britská policie

Sergej Skripal
Sergej Skripal
• 
ZDROJ: Instagram, Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Britská policie vyšetřuje nedělní incident s bývalým ruským tajným agentem Sergejem Skripalem jako pokus o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámil to ve středu v přímém televizním přenosu zástupce britské policie Mark Rowley. Ve vážném stavu je kromě Skripala a jeho dcery Julije hospitalizován také policista, který se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem.

Rowley neupřesnil, o jaký nervový plyn šlo. Řekl, že při jeho určení spolupracují vědecké laboratoře a veřejné zdravotnictví. Útok Rowley označil za "hrozný". Neexistují podle něho ale žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti "rozšířené zdravotní riziko".

Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již "zabezpečena" všechna místa, která Skripal s dcerou navštívili. Oblast je nyní pro veřejnost nízko riziková.

Podle Rowleyho se vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti.

Britský list The Guardian spekuloval o možnosti, že k útoku mohl být použit nervový plyn VX nebo sarin. Jejich příprava je možná pouze ve špičkových laboratořích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video