Bývalého ruského tajného agenta otrávili nervovým plynem, říká britská policie | E15.cz

Bývalého ruského tajného agenta otrávili nervovým plynem, říká britská policie

Bývalého ruského tajného agenta otrávili nervovým plynem, říká britská policie
Sergej Skripal
• 
ZDROJ: Instagram, Profimedia

ČTK

Britská policie vyšetřuje nedělní incident s bývalým ruským tajným agentem Sergejem Skripalem jako pokus o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámil to ve středu v přímém televizním přenosu zástupce britské policie Mark Rowley. Ve vážném stavu je kromě Skripala a jeho dcery Julije hospitalizován také policista, který se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem.

Rowley neupřesnil, o jaký nervový plyn šlo. Řekl, že při jeho určení spolupracují vědecké laboratoře a veřejné zdravotnictví. Útok Rowley označil za "hrozný". Neexistují podle něho ale žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti "rozšířené zdravotní riziko".

Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již "zabezpečena" všechna místa, která Skripal s dcerou navštívili. Oblast je nyní pro veřejnost nízko riziková.

Novinář BBC tvrdí, že se stal v Československu terčem komplotu

Podle Rowleyho se vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti.

Britský list The Guardian spekuloval o možnosti, že k útoku mohl být použit nervový plyn VX nebo sarin. Jejich příprava je možná pouze ve špičkových laboratořích.

Spojené království zůstane i po brexitu oddáno evropské bezpečnosti, řekla Mayová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!