Bývalý demokratický guvernér O'Malley kandiduje na prezidenta USA | E15.cz

Bývalý demokratický guvernér O'Malley kandiduje na prezidenta USA

Martin O'Malley
Martin O'Malley
• 
ZDROJ: Martin O'Malley

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší guvernér amerického státu Maryland Martin O'Malley se bude ucházet o prezidentskou nominaci v demokratických primárkách. Oznámil to v dnešním projevu, v němž se vymezil jako progresivnější alternativa k favorizované Hillary Clintonové. Průzkumy mu však zatím mnoho šancí na úspěch nedávají.

„Příběh nejlepších dnů naší země není sepsán v historické knize, protože jej napíše až tato generace Američanů. A proto nyní vám i všem, kteří slyší můj hlas, oznamuji svou kandidaturu na prezidenta Spojených států,“ prohlásil podle listu The Washington Post během projevu ve svém domovském městě Baltimore, kde po jeho boku stála manželka a čtyři děti.

Podle svých stoupenců má O'Malley šanci zaujmout ty demokratické voliče, pro něž je Clintonová příliš odtržená od problémů obyčejných lidí. Bývalá ministryně zahraničí je však podle průzkumů velkou favoritkou primárek a analytici se shodují, že O'Malleyho šance jsou velmi malé. V průzkumech mu podporu vyjadřuje většinou méně než pět procent voličů.

Úspěch outsidera

Někteří jeho spolupracovníci však upozorňují, že Clintonová byla favoritkou i před primárkami v roce 2008, nakonec ji však porazil málo známý senátor Barack Obama, který byl na začátku kampaně rovněž považován spíše za outsidera.

O'Malley je třetím demokratem, který oficiálně zahájil kampaň před primárkami. Vedle něho a Clintonové kandiduje ještě socialisticky smýšlející vermontský senátor Bernie Sanders. U republikánů je situace podstatně složitější, mezi osmi dosud ohlášenými a další desítkou očekávaných kandidátů není jasný favorit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.