Bývalý prezident Chirac dostal dvouletý podmíněný trest vězení | E15.cz

Bývalý prezident Chirac dostal dvouletý podmíněný trest vězení

Jacques Chirac
Jacques Chirac
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podmíněný trest dvou let vězení uložil dnes pařížský soud bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Uznal ho vinným ze zneužívání veřejných prostředků, ze zneužití důvěry a ze zneužití vlivu v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním osob na pařížské radnici v době, kdy ji vedl jako primátor. Informovala o tom agentura AFP.

Odsouzený bývalý prezident večer oznámil, že se proti rozsudku neodvolá, i když „jeho podstatu kategoricky popírá“. V prohlášení zdůvodnil, že se neodvolá, protože „bohužel již nemá všechny potřebné síly k vedení boje za pravdu s dalšími soudci“. „Tvrdím to se ctí: nelze mi vyčítat žádnou chybu,“ řekl devětasedmdesátiletý a podle lékařů vážně nemocný muž.

Chirac je prvním poválečným francouzským prezidentem, který byl soudem uznán vinným. Výjimkou je jen odsouzení Philippa Pétaina, šéfa vichistického pronacistického režimu z válečných let. V jeho případě šlo ale o politické činy a vlastizradu, kdežto v Chirakově „pouze“ o peníze, a to ještě nikoli „pro osobní potřebu“.

Rozsudek je proto v prvních komentářích označován za „historický“. Uvítalo ho protikorupční sdružení Anticor, podle něhož je rozhodnutí „krajně důležité pro budoucnost demokracie“. Také agentura DPA v první reakci vyzdvihuje „jasné poselství, že mocní si již nebudou moci být jistí, že jich se trestní stíhání nedotkne“.

Chirakův advokát Jean Veil ale „historičnost“ rozsudku považuje za kontroverzní, protože mnoho lidí ve Francii i v cizině se s tím spokojí a nepřečte si podrobný rozsudek, „aby pochopili, jak je to všechno staré a sporné“. Jeho klient je však spokojen „aspoň tím, že soud uznal, že nešlo o osobní obohacování“.

Současný prezident a někdejší Chirakův politický rival Nicolas Sarkozy rozsudek odmítl komentovat, jen vyzdvihl osobnost odsouzeného. „Tyto okolnosti nesmějí nechat zapomenout na trvalou Chirakovu angažovanost ve službách Francie, za což si zasloužil a stále zaslouží uznání Francouzů,“ uvedl v prohlášení.

Chirakův případ se týká počátku 90. let, tedy doby ještě před tím, než se stal prezidentem. Chirac se procesu ze zdravotních důvodů neúčastnil, svou vinu však vždy popíral. Lékařská zpráva, na jejímž základě procesu nebyl přítomen, hovořila o vážných neurologických problémech, které jsou nezvratné.

Týdeník Le Journal du Dimanche už začátkem roku napsal, že Chirac možná trpí Alzheimerovou chorobou. Chirakova manželka to tehdy popřela, ale zároveň připustila, že Chirac má některé projevy této nemoci. Za léto se jeho stav prý dále zhoršil a neovládá už svou řeč, uvedla média.

Státní zastupitelství žádalo koncem září pro exprezidenta zproštění viny s tím, že trestný čin nelze prokázat. Soud se ale dnes rozhodl jinak.

Zemřel francouzský exprezident Jaques Chirac (†86). Roky ho trápily zdravotní potíže >>>

Osmadvacet zaměstnanců pracovalo pro Chiraka nebo nepracovalo vůbec

Obvinění se týkalo 28 pracovních míst, která v letech 1990 až 1995, tedy v závěru Chirakova primátorství (1977 až 1995), platilo město ze svých zdrojů, ačkoli dotyční zaměstnanci vykonávali práci pro Chirakovu politickou stranu Sdružení pro republiku (RPR), nebo dokonce vůbec žádnou práci neodváděli. Z toho 21 míst bylo přímo v Paříži a dalších sedm podobných míst vzniklo v předměstí Nanterre.

Chirakovi hrozil trest až deseti let vězení a pokuta 150 tisíc eur (asi 3,8 milionu korun). Mírný rozsudek umožnila podle AFP skutečnost, že hlavní oběť, město Paříž, spravované v současnosti socialisty, se vzdalo civilní žaloby za způsobenou škodu. Chirakova nynější formace Svaz pro lidové hnutí (UMP) totiž již dříve veškerou škodu městu uhradila.

Chirac byl hlavou státu v letech 1995-2007. Proces týkající se pařížské kauzy proti němu mohl být zahájen až poté, do té doby ho chránila prezidentská imunita.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video