Cameron: Británie se k Evropě nesmí otočit zády | E15.cz

Cameron: Británie se k Evropě nesmí otočit zády

Britský premiér David Cameron v Bruselu
Britský premiér David Cameron v Bruselu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proces odchodu Británie z Evropské unie i jeho výsledek chce britský premiér David Cameron vidět jako co nejkonstruktivnější. Británie se podle něj nesmí k Evropě otočit zády, neboť evropské země jsou její sousedé, přátelé, spojenci a partneři. Cameron to dnes řekl v Bruselu.

„Velmi doufám, že budeme hledat co nejtěsnější vztah v otázkách obchodu, spolupráce a bezpečnosti,“ prohlásil britský premiér při příchodu na summit EU. Večerní jednání s dalšími šéfy států a vlád EU je pro něj zřejmě posledním summitem a zároveň první příležitostí, kdy může evropské partery seznámit s dosavadním vývojem i představou Londýna o dalším postupu.

Britský premiér ve svém krátkém vystoupení nechal bez komentáře hlasité požadavky EU, aby Londýn co nejdříve zahájil formální proces odchodu z unie podle příslušného článku unijních smluv. Už minulý pátek, tedy den po výsledku britského referenda, naznačil, že by takový krok měl učinit až jeho nástupce, pravděpodobně v říjnu.

Evropská unie odmítá vést s Brity byť i jen neformální vyjednávání o okolnostech odchodu z EU či o další podobě vzájemných vztahů do chvíle, než se rozjede dvouletý proces rozhovorů o rozchodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video