Cameron dál vyjednává o reformách EU. Se Szydlovou se shodl na třech bodech | E15.cz

Cameron dál vyjednává o reformách EU. Se Szydlovou se shodl na třech bodech

David Cameron, Beata Szydlová
David Cameron, Beata Szydlová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poláci pracující v Británii by měli mít stejné podmínky jako Britové. Na úvod setkání se svým britským protějškem Davidem Cameronem to řekla polská premiérka Beata Szydlová. Cameron přijel do Varšavy jednat o britském návrhu reforem Evropské unie, který mimo jiné zahrnuje omezení sociálních výhod pro cizince z EU pracující na ostrovech. Britský premiér se sešel i se šéfem polské vládní strany Jaroslawem Kaczyńským, podle něhož je výsledek jednání pro Polsko ziskem.

„V Británii pracuje přes milion Poláků a já chci poděkovat panu premiérovi, že tam mají tak dobré podmínky. Pracují a spoluvytvářejí hrubý domácí produkt (HDP) Británie a my bychom chtěli, aby měli stejné podmínky jako Britové,“ řekla na společné tiskové konferenci před setkáním Szydlová v souvislosti s Cameronovým návrhem několikaletého omezení zaměstnaneckých výhod a sociální podpory pro zahraniční pracovníky v Británii. Obě země budou podle ní hledat kompromis.

Do unijního summitu - který je plánován na 18. a 19. února a který bude o britském návrhu reforem jednat - hodlá Cameron získat podporu Polska i ostatních členských zemí. Varšavské jednání je považováno za jedno z nejtěžších, neboť Poláci v Británii tvoří nejpočetnější skupinu cizinců ze zemí EU a omezení dávek je ve Varšavě politicky citlivým tématem.

V Británii pracuje přes milion Poláků a já chci poděkovat panu premiérovi, že tam mají tak dobré podmínky

Cameron zdůraznil, že obě země mají řadu společných zájmů, přičemž vedle posilování hospodářského růstu a konkurenceschopnosti evropských zemí se zmínil o zajištění bezpečnosti východních zemí NATO před potenciální hrozbou ze strany Ruska. Pro Varšavu je to důležitá otázka a někteří představitelé polské vlády hovoří o možné výměně souhlasu s omezením dávek za britskou podporu posílení aliančních vojsk v Polsku.

Zatímco Cameron ani Szydlová po setkání s novináři nemluvili, své navazující jednání s britským premiérem komentoval předseda vládní strany Právo a spravedlnost Kaczyński, který ho označil za polský úspěch. „Polsko popravdě získalo velmi mnoho, především v otázce sociálního zajištění Poláků, kteří už v Británii jsou,“ řekl po setkání ve varšavském hotelu Bristol muž označovaný polskými médii za faktického šéfa kabinetu. Na přídavky na děti, jejichž posílání do zahraničí se Londýn snaží omezit především, budou mít podle Kaczyńského nárok i nově příchozí Poláci, ačkoli „možná v upravené podobě“.

Cameron: Brusel kritizuje Varšavu zbytečně

S Cameronem se prý shodl, že kritika Bruselu týkající se rázných změn polských zákonů o ústavním soudu či veřejnoprávních médiích je neopodstatněná. Jednali prý rovněž o posilování východního křídla NATO. Cameron hodlá reformu v případě jejího schválení členskými zeměmi EU využít v referendu o setrvání Británie v unii. Britský ministerský předseda slíbil referendum do konce příštího roku, ale podle britských médií se je chystá vyhlásit zřejmě již na letošní červen.

Návrh dohody představený v úterý předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem počítá se změnami ve čtyřech oblastech. V té nejdiskutovanější Londýn s Bruselem předběžně dohodl, že členské země EU by měly mít právo až na čtyři roky omezit cizincům z unie přístup k některým dávkám.

Polská premiérka řekla, že v dalších třech oblastech má Londýn polskou podporu. Jde o posilování rolí národních parlamentů, silnější vliv zemí mimo eurozónu na dění v jádru unie a opatření na podporu konkurenceschopnosti a hospodářského růstu zemí EU. Britský premiér po jednání ve Varšavě k rozhovorům o reformách zamířil do Dánska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video