Cameron sklízí po neúspěšných volbách tvrdou kritiku | E15.cz

Cameron sklízí po neúspěšných volbách tvrdou kritiku

Cameron sklízí po neúspěšných volbách tvrdou kritiku
David Cameron
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Mezi britskými konzervativci to vře poté, co ve čtvrtečních volbách ztratili čtyři stovky křesel v místních orgánech. Někteří straníci vytýkají lídrovi Davidu Cameronovi, že příliš ustupuje koaličním liberálním demokratům. Ti byli v hlasování také neúspěšní – přišli zhruba o 330 míst.

Labouristé si naopak polepšili o více než osm stovek zastupitelů. Jejich prohrou je ale neúspěšná kandidatura Kena Livingstona na post londýnského starosty, zůstává jím konzervativec Boris Johnson. V souvislosti s šířící se kritikou Camerona se v metropoli mluví o tom, že by se jednou mohl stát i premiérem.

Část toryů míní, že lídr partaje společně s šéfem liberálů Nickem Cleggem zbytečně ztrácí čas na legalizací sňatků osob stejného pohlaví a podobné záležitosti v době, kdy lidé chtějí slyšet, jak vláda zajistí tvorbu pracovních míst a hospodářský růst.

Zatím nejostřeji se do vedení partaje opřela známá kritička, poslankyně Nadine Dorriesová. Premiéra a ministra financí George Osborna označuje za „dva fajnové kluky“, kteří ani neznají cenu mléka. Navíc je je jí trnem v oku Cameronovo „obletování“ Clegga.

„Jestli bude pokračovat tímto stylem, pravé křídlo strany se může oddělit, což labouristům v čele s Edem Milibandem v příštích volbách dovolí pohodlně vplout do čísla deset,“ uvedla. Camerona varovala, že pokud dramaticky nezmění svou politiku, přijde do roka o místo lídra strany.

Osborne v reakci na výhrady prohlásil, že ministři by se nyní měli na sto procent věnovat ekonomice a nerozptylovat se jinými tématy. Koalice bude mít příležitost ukázat voličům své záměry už ve středu, kdy má královna představit vládní program na další rok.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!