Část vojenských jednotek Jižní Osetie přejde pod vlajku Ruska | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Část vojenských jednotek Jižní Osetie přejde pod vlajku Ruska

ČTK

Ruská vláda schválila návrh na připojení části vojenských jednotek odštěpenecké Jižní Osetie k ruské armádě. Zákon ještě musí podepsat prezident Vladimír Putin. Podle některých politologů jde o krok ke připojení této kavkazské oblasti k Rusku.

Jižní Osetie vyhlásila nezávislost na Gruzii v 90. letech. Po ozbrojeném konfliktu v roce 2008, který Gruzie prohrála, Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a další separatistické oblasti, Abcházie. Moskva pak rozmístila na vojenských základnách v Jižní Osetii a Abcházii ruské vojáky. Obě území považuje Gruzie za okupovaná.

Donbas bude za pár let ukrajinský. Moskvě se nevyplatí, říká britský dokumentarista

"Vojáci Jižní Osetie uzavřou smlouvu s ruskými ozbrojenými složkami, na základě které budou dobrovolně sloužit na ruské vojenské základně," píše se v dokumentu. Při podpisu smlouvy musí být voják zároveň propuštěn z vojenské služby v Jižní Osetii.

Podle ruského politologa Alexandra Konovalova je rozhodnutí vlády krokem k tomu, aby se Jižní Osetie spojila se Severní Osetií, která je součástí Ruské federace. Fakticky by to znamenalo připojení gruzínské provincie k Rusku.

Připomeňte si rozmístění ruské techniky na dalším sporném území, na Krymu
Majdan americké peníze nepotřeboval, říká žena, která se zapojila do protestů
Barča. Podívejte se na výrobu mladoboleslavské legendy prostřednictvím snímků Viléma Heckela

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!