Ceny ropy padají, spekulanti už nevěří OPECu | E15.cz

Ceny ropy padají, spekulanti už nevěří OPECu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny ropy dnes klesají, děje se tak poprvé od dohody členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby z minulé středy. Trh si zřejmě uvědomil, že vedle dohody přetrvávají i negativní faktory, jako je rekordní produkce nebo ruské a americké plány, které mají na cenu opačný vliv. Navíc se znovu objevují dohady, zda se dohodu podaří realizovat.

Cena severomořské ropy Brent se po čtyřdenním nárůstu o 15 procent snížila a kolem 17:45 SEČ odepisovala asi dvě procenta na 53,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI se prodávala za zhruba 50,70 USD se ztrátou 2,2 procenta.

OPEC minulý týden ve středu na své schůzce ve Vídni oznámil, že od ledna sníží těžbu o 1,2 milionu na 32,5 milionu barelů denně. Očekává se, že země mimo kartel OPEC se k dohodě o omezení těžby tento víkend připojí a těžbu sníží asi o 600.000 barelů denně.

Skepsi vůči dohodě členů OPEC zvyšují také informace agentury Reuters, podle nichž by se Saudská Arábie a Kuvajt mohly dohodnout na obnově těžby na společně vlastněných polích v neutrální zóně mezi oběma zeměmi.

OPEC v listopadu zvýšil těžbu na další rekord. V průměru členské země těžily 34,19 milionu barelů denně ve srovnání s říjnovým objemem 33,82 milionu barelů ropy.

 

Ceny ropy Brent a WTI 6. prosince 2016 Autor: ČTK

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video