Akcie břidlicových těžařů jdou na dračku, pomohla jim dohoda kartelu OPEC | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Akcie břidlicových těžařů jdou na dračku, pomohla jim dohoda kartelu OPEC

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Akcionáři břidlicových těžařů vydělali díky dohodě ropného kartelu OPEC až třicet procent.

Ziskový boom následoval po dohodě kartelu OPEC o omezení těžby, burziáni si totiž příslib světových ropných lídrů vyložili jako podporu alternativním formám těžby. Během noci na čtvrtek tak investoři do akcií amerických těžařů z ropných břidlic vydělali až třicet procent, kvintet zámořských břidlicových těžařů s vidinou vyšší produkce přidal přes noc v průměru patnáct procent.

„Pokud v roce 2014 kartel OPEC nepřímo vyhlásil ropnou válku břidlicovým těžařům se snahou získat zpět tržní podíl, tak dohodou o snížení těžby vyhlásil v této válce kapitulaci. Alternativní zdroje se ukázaly životaschopnější, než se původně zástupcům spolku zdálo,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Z velkých hráčů se nejlépe dařilo těžaři Whiting Petroleum, jehož akcie vystřelily o 30,5 procenta vzhůru. Firma tak akcionáře alespoň částečně odškodnila za uplynulá léta strádání.

OPEC vyděsil trh, cena ropy letí vzhůru

Od roku 2014, kdy se začaly ceny ropy hroutit z více než stovky dolarů za barel, totiž akcie Whitingu postupně do letošního února propadly z 93 dolarů až na své historické dno poblíž čtyř dolarů.

Nejméně o deset procent si ale přilepšili i akcionáři velkých těžařů jako EOG Resources, Devon Energy či Chesapeake Energy. Experti soudí, že sázkařům na břidlice bude přát i politika. „S podporou Donalda Trumpa a jeho snahou o soběstačnost v energetické oblasti a tenčícími se zásobami ropy z tradičních vrtů by sázka na alternativní těžaře mohla vyjít,“ uvádí ekonom Moody’s Analytics Tomáš Holinka.

Sázkaři na americké břidlice se dalšího impulzu dočkají už za týden. V pátek devátého prosince totiž usednou k jednacímu stolu i země mimo kartel. „Ani v případě neúspěchu ale dohoda nemusí padnout,“ míní ekonom ČSOB Jan Bureš.

Jiří Devát: V korporátu si pořád kupujete budoucnost
Photon Energy postaví velké sluneční elektrárny v Austrálii skoro za miliardu korun
Vibrátory, afrodiziaka, kondomy. Češi propadli nákupům sexuálních hraček online

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!