Češi dostali v Řecku dva a půl roku za špionáž. Proti podmínce se odvolají | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Češi dostali v Řecku dva a půl roku za špionáž. Proti podmínce se odvolají

ČTK

Soud v Řecku uložil podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům, kteří byli obviněni ze špionáže. Odsouzený Martin Pezlar a Ivan Buchta přímo v soudní síni oznámili záměr se proti rozsudku odvolat. Informovala o tom Česká televize.  Případ byl nakonec překvalifikován z trestného činu na přečin, sdělila Kateřina Skalická, která se jako známá obou souzených dnešního řízení v Řecku zúčastnila.

"Za výsledek jsme rádi, ale na doporučení právníka se oba pánové odvolali," dodala Skalická.

Podle televizního zpravodaje v Mytilini na ostrově Lesbos zvolil soud ještě tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta prý překvalifikovala obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování, za což jim hrozil podmínečný trest jeden až dva roky.

Oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši pět tisíc eur, kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích objevily informace, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo asi 21 tisíc lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!