Česká organizace Člověk v tísni má zákaz působení v separatistickém Doněcku | e15.cz

Česká organizace Člověk v tísni má zákaz působení v separatistickém Doněcku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Člověk v tísni přišel o akreditaci nutnou pro působení v povstalecké Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny, informovala sama humanitární organizace, která v Doněcku distribuovala humanitární pomoc od listopadu roku 2014.

Podle Člověka v tísni informovali zástupci východoukrajinských separatistů o odebrání akreditace pracovníky humanitární organizace v pátek dopoledne. Důvod, který je k odnětí povolení vedl, podle tiskové zprávy neuvedli. Uzavřít se musela kancelář i sklady s humanitární pomocí. Všichni zahraniční spolupracovníci Člověka v tísni museli do 24 hodin opustit území mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky.

"Od začátku našeho působení na východní Ukrajině pracujeme na obou stranách konfliktu a to i přesto, že nám to přináší značné problémy," uvedl ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. "Děláme to proto, že ctíme neutralitu a nezávislost humanitární pomoci," dodal. Povstalci podle něj odepřením přístupu humanitární pomoci k lidem v nouzi, navíc před nadcházející zimou, porušili mezinárodní právo.

Letos Člověk v tísni podle svých údajů distribuoval potravinovou pomoc téměř 470.000 lidí v oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední ukrajinské vlády. Další stovce tisíc lidí pomohla organizace s opravami obydlí a 95.000 umožnila přístup k pitné vodě a hygienickým pomůckám.

Člověk v tísni musel činnost v oblasti Doněcku přerušit už loni, kdy od července do října čekal na udělení akreditace. "Až dosud jsme plnili veškeré požadavky místních úřadů a pravidelně je o naší činnosti informovali. Žádné důvody pro neprodloužení akreditace nám oficiálně nebyly sděleny," uvedl koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocian.

Člověk v tísni na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery