Česko patří mezi nejatraktivnější rozvíjející se trhy, zaostává ale za Mexikem a Tureckem | e15.cz

Česko patří mezi nejatraktivnější rozvíjející se trhy, zaostává ale za Mexikem a Tureckem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká republika je třetí nejlákavější zemí pro investory v kategorii rozvíjejících se trhů. Vyplývá to z analýzy agentury Bloomberg, jež porovnávala data z celkem dvaceti zemí světa. 

Na špičce žebříčku se nachází Mexiko, jež je následováno Tureckem, dobrých výsledků dosáhlo také čtvrté Polsko nebo sedmé Maďarsko. Slovensko ani jiné státy eurozóny analýza neporovnávala.

Studie zkoumala hned několik ekonomických dat – hrubý domácí produkt, stav běžného účtu, ocenění aktiv nebo reálné směnné kurzy.

Mexiko a Turecko jsou tak pro zahraniční investory lákavé především kvůli slabým měnám. Turecká lira utrpěla především kvůli politickým sporům se Spojenými státy a pohybuje se tak na minimech uplynulých deseti let.

V podobné situaci je i mexické peso, naopak koruna díky uvolnění intervencí v posledních měsících posiluje. Česko však svou pozici v žebříčku vylepšuje solidně rostoucí ekonomikou.

Na nejnižších pozicích žebříčku se přitom umístily největší asijské ekonomiky. Dvacáté místo obsadila Indie, druhou nejhůře hodnocenou ekonomikou je nejlidnatější země světa Čína. Patnáctou příčku obsadilo Rusko, o pozici před ním se nachází Brazílie.

Asijští giganti totiž v posledních letech doplácejí hlavně na růst cen. „Nemají takový potenciál růstu jako Turecko nebo Mexiko, ale asijské měny i aktiva s větší pravděpodobností zůstanou stabilní,“ řekl pro Bloomberg Takeši Jokuši ze společnosti Daiwa SB Investment.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video