Chceme tvrdší sankce vůči Rusku, shodují se Obama a Cameron | E15.cz

Chceme tvrdší sankce vůči Rusku, shodují se Obama a Cameron

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ztráta malajsijského letadla nad východní Ukrajinou by měla Rusko přinutit ke změně přístupu k Ukrajině, uvedl britský premiér David Cameron. Na Rusko je třeba uvalit další sankce, jak prohlásil americký prezident Barack Obama. Moskva prý nepřestává vyzbrojovat proruské separatisty na Ukrajině.

V letounu, který se 17. července zřítil nad východní Ukrajinou s téměř 300 lidmi na palubě, bylo přes 190 Nizozemců. Všichni cestující i posádka zahynuli. USA jsou přesvědčeny, že letadlo sestřelili zbraněmi dodanými Ruskem proruští separatisté. Ti z údajného sestřelení letounu obviňují Kyjev.

Americký prezident Barack Obama se v telefonickém rozhovoru s nizozemským premiérem Markem Ruttem ve čtvrtek shodl na tom, že Rusko ještě neučinilo nic pro zklidnění situace na východě Ukrajiny. „Vše svědčí o tom, že místo zklidnění situace Rusko separatisty stále vyzbrojuje a zásobuje a že tito lidé dál útočí na ukrajinské ozbrojené složky,“ interpretoval obsah telefonátu Bílý dům.

Americký prezident i nizozemský premiér jsou toho názoru, že Rusku nemůže být umožněno bez následků destabilizovat Ukrajinu a že světové společenství musí proti Rusku zavést nové sankce.

Obama hovořil také s australským premiérem Tonym Abbottem. Austrálie má mezi oběťmi letecké katastrofy 37 občanů. Abbott požaduje okamžité zpřístupnění místa pádu stroje pro mezinárodní vyšetřovatele.

Sankce jsou nesmyslné a kontraproduktivní, zní z Ruska

Jak prohlásil ruský ambasador v Londýně Alexander Yakovenko, sankce vůči Rusku jsou ilegální, nesmyslné a kontraproduktivní. Západ podle něj až příliš věří internetu, kde jsou falešné informace a nedokazují, že by ruské zbraně sestřelily malajsijské letadlo. Rusko navíc popírá, že by separatistům dodávalo zbraně.

Cameron: Politika Ruska destabilizuje Ukrajinu

Cameron ve svém článku pro americký list The New York Daily News napsal o politice Ruska na Ukrajině, že jde o destabilizaci svrchovaného státu, narušování jeho celistvosti a vyzbrojování násilnických milicí.

Britský ministerský předseda prosazuje zavedení tvrdších sankcí proti Rusku v rámci Evropské unie. Kromě jiného chce, aby EU zakázala prodej vojenského vybavení Rusku.

EU sice chystá nové finanční sankce proti Moskvě, ale jak píše agentura Reuters, některé členské státy se bojí odvety Ruska, které je největší dodavatel energie. „Jestliže zasáhneme ruskou ekonomiku, bude to bolestné i pro naše ekonomiky. Ale citelná ekonomická opatření jsou jediný jazyk, kterému Rusko porozumí,“ napsal Cameron. Domnívá se, že EU musí spolu s USA tímto způsobem přinutit Rusko ukončit ukrajinský konflikt dříve, než přijdou o život další nevinní lidé.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.