Chemický útok v Sýrii byl zinscenovaný, obvinila Moskva Británii. Je to absurdní, brání se Londýn

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Londýn, že zinscenoval údajný chemický útok v Sýrii. Má podle něj posloužit jako záminka k americkému úderu proti ruskému spojenci v Damašku, prezidentu Bašáru Asadovi. Mluvčí ministerstva před novináři podle agentury TASS tvrdil, že Moskva má důkazy britské účasti na zorganizování provokace v syrském městě Dúmá. Britská zástupkyně v OSN Karen Piercová tvrzení Moskvy označila za "evidentní lež".

"To je absurdní," řekla novinářům Piercová, když odcházela z jednání. S útokem z minulé soboty nemá Británie nic společného, řekla.

Ruští vojáci podle mluvčího ruského ministerstva našli lidi, kteří se podíleli na natáčení důsledků zinscenovaného útoku ve městě. "Disponujeme i dalšími důkazy, které svědčí o bezprostřední účasti Velké Británie na zorganizování této provokace," prohlásil generálmajor Igor Konašenkov.

Právě Londýn podle generálmajora od 3. do 6. dubna vyvíjel silný nátlak na organizaci Bílé přilby, napojenou na povstalce, aby se předem připravená provokace odehrála co nejdříve.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonátu s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem varoval před "neuváženými a nebezpečnými" kroky v Sýrii, které by měly "nepředvídatelné důsledky". Právě Macron ve čtvrtek prohlásil, že Francie má důkazy, že syrský režim použil při útoku na Dúmu minulý týden chemické zbraně.