Chodorkovskij: Putin hrotí vztahy se Západem schválně, odvrací pozornost | E15.cz

Chodorkovskij: Putin hrotí vztahy se Západem schválně, odvrací pozornost

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konfrontace, kterou se západními zeměmi vyvolává ruský prezident Vladimir Putin, je pouze umělá. Jejím cílem je chránit ruskou vládnoucí elitu a odvracet pozornost od zkorumpovaného systému, řekl bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij, jehož poslal soud v roce 2005 na devět let do vězení za daňové úniky. Putin mu v roce 2013 udělil milost.

„Současná konfrontace se Západem je zcela umělá. Ochlazení vztahů inspirovali ti členové ruské elity, kteří se chtějí udržet u moci. Nutně potřebují nepřítele, který odvede pozornost národa od korupce a neschopnosti panující ve vedení,“ sdělil kdysi nejbohatší muž Ruska.

Chodorkovskému v minulosti patřil ropný gigant Jukos, který produkoval více ropy než například Katar. Chodorkovskij coby jeden z největších kritiků Vladimira Putina teď žije ve Švýcarsku.

Podle Chodorkovského nelze zahájit nové sbližování mezi Ruskem a Západem, dokud bude Putin u moci. „V Rusku byl vybudován takový systém, který umožňuje náhlé zrušení jakéhokoli rozhodnutí z rozmaru jediné osoby, která nad sebou nemá žádný vnitřní kontrolní mechanismus,“ domnívá se Chodorkovskij.

K dotazu, zda zamýšlí ucházet se o funkci ruského prezidenta, sdělil: „Nechci se zbytečně vyjadřovat k otázkám, které teď nemají žádný praktický význam.“

Chodorkovskij se domnívá, že by Spojené státy neměly na Ukrajinu posílat zbraně

Podle něj se ale „dříve nebo později“ ruský mocenský systém změní a Západ by měl být připraven pomoci Rusku rychle se zapojit do globálního systému. Mělo by to být prostřednictvím přijetí Ruska do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).

Vztah Západu vůči Moskvě ochladl kvůli tomu, že Rusko začalo podporovat proruské separatisty na Ukrajině. Chodorkovskij se domnívá, že by Spojené státy neměly na Ukrajinu posílat zbraně. Mnoho Rusů podle něj považuje ukrajinský konflikt za konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy.

„Jestliže začnou na Ukrajinu proudit zbraně, bude se situace i nadále vyvíjet tímto směrem. Nabízí se otázka, zda jsou USA připraveny vstoupit do konfliktu a zvítězit v něm, protože jestli ne, bude se to interpretovat jako porážka Ameriky,“ řekl Chodorkovskij.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video