Čína a Spojené státy si vzájemně uzavírají konzuláty | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čína a Spojené státy si vzájemně uzavírají konzuláty

ČTK, vaj

Spojené státy a Čína oznámily uzavření konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Úřad nad rozhodnutím Číny vyjádřil zklamání. Peking nařízením reagoval na obdobný krok Washingtonu, který minulý týden přikázal uzavřít čínský konzulát v Houstonu.

Konzulát v provincii S'-čchuan "byl středobodem našich vztahů s lidmi západní Číny včetně Tibetu po 35 let," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Americká vlajka na budově konzulátu byla svěšena v 6:18 ráno místního času (0:18 SELČ), informovala čínská státní televize CCTV. Konzulát také patrně opustili zaměstnanci. Policie však okolí budovy uzavřela, čímž zablokovala jakýkoliv pohled na pozemek, poznamenala AP. U vztyčených bariér hlídali uniformovaní i do civilních šatů oblečení policisté.

Západ sankcemi povzbudil rusko-čínskou spolupráci v Arktidě. Teď ho zneklidňuje

V neděli odpoledne ke komplexu v Čcheng-tu přijely stěhovací vozy, jež ho zase po pár hodinách opustily. Pozdě v noci k budově dorazil také tahač bez návěsu, který následně odjel s velkým kontejnerem.

Než policie oblast uzavřela, očekávané uzavření konzulátu přilákalo skupinky přihlížejících. Lidé se zastavovali a fotili si fotografie, čímž během slunné neděle blokovali průchod na již tak plném chodníku.

Bílý dům nařídil na začátku minulého týdne do 72 hodin ukončení provozu čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

INFOGRAFIKA: Do Řecka se čeští turisté brzy podívají jen s negativním testem na koronavirus
Koronavirus mění globální řetězec dodávek. Firmy nechtějí spoléhat na „továrnu světa“

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!