Čína a Spojené státy si vzájemně uzavírají konzuláty | E15.cz

Čína a Spojené státy si vzájemně uzavírají konzuláty

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy a Čína oznámily uzavření konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Úřad nad rozhodnutím Číny vyjádřil zklamání. Peking nařízením reagoval na obdobný krok Washingtonu, který minulý týden přikázal uzavřít čínský konzulát v Houstonu.

Konzulát v provincii S'-čchuan "byl středobodem našich vztahů s lidmi západní Číny včetně Tibetu po 35 let," uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Americká vlajka na budově konzulátu byla svěšena v 6:18 ráno místního času (0:18 SELČ), informovala čínská státní televize CCTV. Konzulát také patrně opustili zaměstnanci. Policie však okolí budovy uzavřela, čímž zablokovala jakýkoliv pohled na pozemek, poznamenala AP. U vztyčených bariér hlídali uniformovaní i do civilních šatů oblečení policisté.

V neděli odpoledne ke komplexu v Čcheng-tu přijely stěhovací vozy, jež ho zase po pár hodinách opustily. Pozdě v noci k budově dorazil také tahač bez návěsu, který následně odjel s velkým kontejnerem.

Než policie oblast uzavřela, očekávané uzavření konzulátu přilákalo skupinky přihlížejících. Lidé se zastavovali a fotili si fotografie, čímž během slunné neděle blokovali průchod na již tak plném chodníku.

Bílý dům nařídil na začátku minulého týdne do 72 hodin ukončení provozu čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video