Čína a USA reagují na zkoušku vodíkové pumy KLDR, Trump už si volal se Si Ťin-pchingem | E15.cz

Čína a USA reagují na zkoušku vodíkové pumy KLDR, Trump už si volal se Si Ťin-pchingem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vojenská akce proti Severní Koreji není prvořadou volbou, ale "uvidíme, co se stane", prohlásil americký prezident Donald Trump po telefonátu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Čínský prezident Trumpovi v telefonickém rozhovoru sdělil, že se Čína soustřeďuje na řešení jaderného problému KLDR prostřednictvím rozhovorů a mírových prostředků.

Dodal také, že Čína vkládá značnou důležitost do Trumpovy návštěvy v Číně, která je naplánovaná na letošní rok. Oba prezidenti jednali o situaci na Korejském poloostrově poté, co Severní Korea v neděli provedla v pořadí již šestou zkoušku zbraně hromadného ničení - vodíkové pumy. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump označil rozhovor se Si Ťin-pchingem za "důležitý a přímý". "Prezident Si by rád něco udělal. Uvidíme, jestli to může nebo nemůže udělat. Nebudeme ale tolerovat to, co se děje v Severní Koreji," řekl Trump novinářům v Bílém domě. "Věřím, že se mnou prezident Si stoprocentně souhlasí. Měli jsme velmi, velmi přímý a velmi důležitý hovor," dodal.

Telefonát obou prezidentů se uskutečnil za situace, kdy Čína vyjádřila nevoli nad pondělním Trumpovým oznámením, že USA zvažují embargo na země, které s KLDR obchodují. Takové sankce by postihly především Čínu, přes niž KLDR realizuje 90 procent svého zahraničního obchodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.