Čína odsoudila sankce USA vůči dovozcům íránské ropy | e15.cz

Čína odsoudila sankce USA vůči dovozcům íránské ropy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína dnes odsoudila rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy zavádět na základě nového amerického zákona sankce proti zemím, které nakupují ropu od Íránu. Washington nemá podle čínského ministerstva zahraničí právo jednostranně trestat jiné státy, uvedla agentura AP.

Obama v pátek oznámil, že lze přistoupit k novým sankcím s cílem připravit Írán o peníze v rámci tlaku na zastavení jeho kontroverzního jaderného programu. Očekává se, že sankce spustí k 28. červnu, tedy ve stejnou dobu, kdy začne platit obdobné embargo Evropské unie. Sankce USA umožní ochromit zahraniční instituce, které s íránskou ropou obchodují.

„Čínská strana se vždy stavěla proti jednostrannému zavádění sankcí vůči nějaké jiné zemi jen na základě zákona nějakého státu,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí Číny, která patří k největším dovozcům íránské ropy na světě.

Západní země uvalily na Írán sankce kvůli jeho jadernému programu. Obávají se totiž, že se Teherán snaží tajně sestrojit nukleární zbraň. Íránští představitelé obvinění popírají a tvrdí, že jejich jaderný program má čistě mírové využití. Neumožňují ale dostatečnou kontrolu svých zařízení inspektory OSN.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery