Čínský premiér: Nechceme rozdělit Evropu, ale spolupracovat s celou EU | E15.cz

Čínský premiér: Nechceme rozdělit Evropu, ale spolupracovat s celou EU

ČTK

Spolupráce mezi 16 státy střední a východní Evropy a Čínou přispěje ke spolupráci mezi celou EU a Čínou. Po skončení summitu ve formátu 16+1 v Sofii to prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Zopakoval, že cílem platformy není rozdělit Evropu. Summit byl v pořadí sedmý, jak bylo nyní oznámeno, další schůzka se koná příští rok v Chorvatsku. Česko na nynějším setkání reprezentuje premiér Andrej Babiš.

"Na summitu jsme zhodnotili, čeho se nám dosud podařilo dosáhnout," prohlásil čínský premiér na úvod tiskové konferenci. Dodal, že spolupráce mezi šestnácti evropskými zeměmi a Čínou musí zůstat otevřená a transparentní. "Vítáme zapojení dalších mezinárodních organizací a institucí," doplnil.

Již po několikáté během své návštěvy Bulharska se Li Kche-čchiang obrátil ke kritikům celého formátu. "Někteří říkají, že cílem platformy je rozdělit Evropu, to je nedorozumění," prohlásil předseda čínské vlády s tím, že veškerá podobná podezření jsou nepodložená, což chtějí dokázat i na konkrétních činech. "Tento formát zemím poskytuje příležitosti, nikoli rozděluje," doplnil ho bulharský premiér Bojko Borisov, hostitel nynější schůzky.

Vyškolí Češi Číňany? Řízení letového provozu jedná o výstavbě základny v Asii

Jak zdůraznili čínský i bulharský premiér, spolupráce mezi šestnácti evropskými zeměmi a Čínou je navíc vzájemně prospěšná. Jako příklad spolupráce, ze které by mělo mít právě Bulharsko prospěch, Li uvedl, že mají v plánu dovézt deset milionů tun tabákových listů do Číny. To by mělo pomoci s obživou velkému množství pěstitelů tabáku v Bulharsku, pro které bývá často těžké sehnat odbytiště.

Po summitu v Sofii míří čínský premiér na návštěvu Berlína. Předseda bulharské vlády rovněž podotkl, že vše, co se řešilo na dnešní schůzce, proberou příští týden během jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, jehož země nyní EU předsedá.

Mýty a velká očekávání. Novou bublinou se po bitcoinu může stát blockchain

Zvláštního ekonomického fóra, které summit doprovázelo, se účastnilo přes 1000 zástupců čínských firem a podnikatelů ze střední a východní Evropy, kteří spolu hovořili o užší spolupráci v oblasti obchodu, technologií, infrastruktury, zemědělství a turismu. Na úvod tiskové konference po skončení summitu bylo rovněž mezi čínskou stranou a několika zeměmi podepsáno celkem 18 memorand o spolupráci v různých oblastech. V případě České republiky podepsal český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch dokument o spolupráci s Čínou v zemědělské oblasti.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko). Peking na zatím posledním summitu platformy 16+1 loni v listopadu v Budapešti slíbil, že poskytne zemím střední, východní a jihovýchodní Evropy na rozvojové a investiční projekty přes tři miliardy dolarů (67 miliard korun).

Pohřebnické služby žijí z šedé ekonomiky, říká ředitel pražského Pohřebního ústavu Julius Mlčoch

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!