Církve jsou zlo. Zpřísněte jejich registraci, žádají slovenští nacionalisté | E15.cz

Církve jsou zlo. Zpřísněte jejich registraci, žádají slovenští nacionalisté

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vládní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) chce na Slovensku zpřísnit podmínky registrování církví. Svůj návrh zdůvodnila snahou zabránit spekulativním zápisům dalších církví a náboženských společností s cílem získat peníze od státu. Podle opozice návrh je namířen proti muslimské komunitě.

Slovenská národní strana (SNS) v čele s předsedou Andrejem Dankem navrhla na pětimilionovém Slovensku zvýšit hranici minimálního počtu plnoletých členů církve. Místo nynějších 20 tisíc jich bude muset nově být 50 tisíc. 

Danko již loni hovořil o hrozbě islamizace Evropy. Šéf tehdy neparlamentní strany se zmínil o potřebě schválení zákazu nošení burek na Slovensku, o výstavbě mešit a minaretů i o přísnění podmínek zaregistrování církví. Muslimská komunita na Slovensku není příliš početná, podle odhadů žije v zemi několik tisíc muslimů.

Opoziční poslanec Jozef Viskupič uvedl, že návrh SNS patrně souvisí se snahou strany strašit obyvatele Slovenska možnou registrací muslimů.

Na Slovensku je v současnosti registrovaných 18 církví a náboženských společností. Většina obyvatel země se hlásí ke katolické církvi. Registrované církve mají nárok na finanční příspěvky státu například na platy duchovních.

Muslimové se na Slovensku dostali do centra pozornosti i v souvislosti s migrační krizí. Premiér Robert Fico, který dlouhodobě odmítá přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót, v minulosti opakovaně hovořil o nutnosti zabránit vytvoření ucelené muslimské komunity na Slovensku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video