Kiska se setkal s dalajlamou, Čína hrozí Slovensku odvetou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Kiska se setkal s dalajlamou, Čína hrozí Slovensku odvetou

Kiska se setkal s dalajlamou, Čína hrozí Slovensku odvetou
Andrej Kiska
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Čínské ministerstvo zahraničí dnes pohrozilo neupřesněnou odvetnou reakcí za to, že se slovenský prezident Andrej Kiska setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko. Informovala o tom agentura Reuters. Kiska před setkáním s dalajlamou podle svého mluvčího ujistil čínského velvyslance, že schůzka nezpochybňuje postoj Slovenska k politice jedné Číny.

Peking pokládá 80letého dalajlamu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.

Dalajlama, který přijel na Slovensko v sobotu, se s Kiskou sešel v neděli v Bratislavě v restauraci. Na facebookové stránce slovenského prezidenta se poté objevily fotografie z tohoto setkání a Kiskova poznámka, že schůzku s dalajlamou považuje za velkou poctu.

Kiska ignoroval "ostrý nesouhlas" Číny a setkal se s dalajlamou, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s "politikou jedné Číny", kterou slovenská vláda slíbila podporovat. "S tím Čína naprosto nesouhlasí a přijme odpovídající reakci," řekla mluvčí bez dalších podrobností.

Dalajlama se podle čínské mluvčí dlouhodobě snaží o odtržení Tibetu od Číny, a čínská vláda je proti tomu, aby kterýkoli zahraniční činitel byl s dalajlamou v jakékoli formě kontaktu.

Kiska: Demokracie čelí nástupu extremismu

Schůzka Kisky s dalajlamou "rozbila politický základ čínsko-slovenských vztahů", dodala mluvčí. "Žádáme, aby slovenská strana jasně uznala protičínskou, separatistickou povahu dalajlamovy kliky a upřímně respektovala bytostné čínské zájmy."

Mluvčí slovenského prezidenta Roman Krpelan ČTK řekl, že Kiska se několika dnů před návštěvou dalajlamy na Slovensku setkal s čínským velvyslancem a vysvětlil mu osobní důvody svého soukromého setkání s tibetským duchovním vůdcem. "Zároveň ho ujistil o zájmu na pokračování dobrých vztahů mezi Slovenskem a Čínou a zdůraznil, že setkání žádným způsobem nezpochybňuje jednoznačné stanovisko Slovenska k politice jedné Číny," uvedl Krpelan.

Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončila dnes, kdy se duchovní vůdce přesunul do Prahy na konferenci Forum 2000.

Dalajlama přijel do Prahy. Měli jsme vztah jak otec a syn, vzpomínal na vůdce čínských komunistů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!