Clintonová si za viceprezidenta vybrala senátora Tima Kainea | E15.cz

Clintonová si za viceprezidenta vybrala senátora Tima Kainea

Hillary Clintonová a Tim Kaine
Hillary Clintonová a Tim Kaine
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravděpodobná kandidátka amerických demokratů na úřad prezidentky Spojených států Hillary Clintonová si jako svého kandidáta na viceprezidenta vybrala senátora za stát Virginie Tima Kainea. V pátek amerického času (dnes nad ránem středoevropského času) to oznámila na Twitteru.

Clintonová označila Kainea za muže, který zasvětil svůj život boji za ostatní. „Tim Kaine je nezkrotný optimista, který věří, že žádný problém není neřešitelný, pokud budete pracovat na jeho řešení,“ uvedla také uchazečka o prezidentský úřad. Kaine po oznámení Clintonové na twitteru napsal, že je poctěn možností být s ní na společné kandidátce. Oba politici by měli společně vystoupit už dnes na demokratickém předvolebním shromáždění na Floridě.

Clintonovou by měl jako kandidátku formálně potvrdit příští týden nominační sjezd demokratů. Jejím soupeřem ve volbách bude Donald Trump, kterého republikáni oficiálně vyslali do prezidentského klání tento týden. Osmapadesátiletý senátor Kaine je považován za politického profesionála. V Senátu USA zasedá od roku 2013. Komentátoři soudí, že se Hillary Clintonová touto volbou snaží vsadit na jistotu a vyhnout se riziku, že širokým vrstvám voličů nabídne zcela neokoukanou tvář.

Podle agentury AP může volba Kainea pomoci Clintonové získat hlasy ve Virginii, která patří mezi politicky nevyhraněné státy, které mohou rozhodnout o budoucím prezidentovi. Zároveň ale Kaine může političce uškodit v ekonomických debatách, protože patří mezi stoupence dohody o volném obchodu mezi USA a asijskými státy.

Proti této dohodě brojí nejen Trump, ale také soupeř Clintonové z primárek Bernie Sanders, který dokázal v nominačním souboji favoritce nečekaně dlouho vzdorovat a oslovil především mladé demokratické voliče.

Kaine původně pracoval jako právník a specializoval se na občanská práva. Je považován za umírněného, Clintonové může podle médií pomoci se ziskem přízně středových a nerozhodnutých voličů. V roce 2008 byl Kaine zmiňován mezi kandidáty na viceprezidenta, které si vybíral pozdější vítěz voleb Barack Obama. Viceprezidentem se ale nakonec stal Joe Biden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video