Další lídr eurozóny je v deflaci. Itálie do ní sklouzla po 55 letech | E15.cz

Další lídr eurozóny je v deflaci. Itálie do ní sklouzla po 55 letech

Další lídr eurozóny je v deflaci. Itálie do ní sklouzla po 55 letech
sídlo ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Inflace v Itálii klesla v srpnu poprvé za 55 let do záporného pásma. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,1 procenta, uvedl tamní statistický úřad ISTAT. Deflaci zaznamenala Itálie naposledy v září 1959, tehdy však země na rozdíl od současnosti zažívala poválečný ekonomický boom.

V letošním druhém čtvrtletí klesla třetí největší ekonomika eurozóny druhý kvartál za sebou, a vrátila se tak do recese, kterou od roku 2011 přerušila jen v posledním čtvrtletí loňského roku. Vláda zatím předpokládá, že ekonomika letos vykáže růst o 0,8 procenta, odhad ale bude muset zřejmě přehodnotit.

Italská ekonomika už více než deset let prakticky stagnuje. Tamní centrální banka v červenci uvedla, že od začátku finanční krize v roce 2007 se hrubý domácí produkt snížil o devět procent. Banka přitom snížila odhad letošního růstu ekonomiky na pouhé 0,2 procenta.

Vývoj italské inflace za posledních deset let

Vývoj italské inflaceVývoj italské inflaceAutor: www.tradingeconomics.com

Zdroj: tradingeconomics.com

Premiér Matteo Renzi chce podpořit ekonomiku ambiciózními reformami v oblasti daní a trhu práce. Vedle toho oznámil také modernizaci justice a rozbujelé veřejné správy, politické komplikace ale uskutečňování jeho plánů brzdí.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!