Další mimořádný summit EU kvůli krizi asi bude v únoru | E15.cz

Další mimořádný summit EU kvůli krizi asi bude v únoru

EU
EU
• 
ZDROJ: profimedia.cz, kolaz E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na konci ledna či na začátku února se uskuteční mimořádný summit evropských lídrů kvůli dluhové krizi a jejím dopadům. Záměr svolat ho v tomto termínu potvrdil unijní prezident Herman Van Rompuy po summitu EU-Rusko.

Půjde každopádně o summit celé EU, nejen eurozóny. Zaměřit by se měl mimo jiné na otázku zaměstnanosti, řekl Van Rompuy. Jednat se bude také o naplňování dohod z předchozích summitů či konkurenceschopnosti a podpoře hospodářského růstu.

Evropa a zejména eurozóna nyní prochází vážnou dluhovou krizí, která tvrdě dopadá i na hospodářství. Evropští lídři se už několikrát pokusili najít řešení jak z krize ven. Zatím se jim to ale zcela nepodařilo.

Agentura Reuters už dříve během dne s odvoláním na diplomatické zdroje informovala o tom, že vrcholná schůzka by se mohla uskutečnit v únoru. „Nebylo to ještě definitivně potvrzeno, ale uvažujeme o 7. až 8. únoru a zdá se, že členské státy s tím souhlasí,“ řekl nejmenovaný unijní diplomat Reuters.

Na minulém pravidelném summitu 8. a 9. prosince se unijní lídři dohodli na vzniku nového paktu. Prostřednictvím mezivládní dohody zemí eurozóny, k nimž by se mohly přidat i další nečlenské země euroklubu s výjimkou Británie, chtějí posílit rozpočtový dohled, zavést automatické sankce a ukotvit v národní legislativě pravidlo vyrovnaných strukturálních rozpočtů. Pakt by měl být dokončen do března, kdy se koná další pravidelná vrcholná schůzka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video