Další starosti pro Boeing. Na mimořádnou kontrolu musí model 777 | E15.cz

Další starosti pro Boeing. Na mimořádnou kontrolu musí model 777

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký Federální úřad pro letectví nařídil mimořádnou kontrolu letadel Boeing 777 po sobotním incidentu v Denveru. Na předměstí amerického města dopadl z letadla společnosti United Airlines obrovský kus motoru. Opatření se týká pouze Boeingů 777 s motory typu Pratt & Whitney 4000, uvedla agentura Reuters. Pozastavení provozu tohoto druhu letadel doporučila i samotná společnost Boeing.

„Prozkoumáváme všechna dostupná bezpečnostní data ze včerejšího (sobotního) incidentu,“ uvedl v neděli FAA.

Ve Spojených státech má v provozu Boeingy 777 s motory Pratt & Whitney 4000 pouze společnost United Airlines. Ta již ohlásila, že svých 24 letounů postavila mimo provoz.

Totožný typ letadla používají také společnosti v Japonsku a Jižní Koreji. Japonské úřady nařídily zastavení provozu letadel s motory Pratt & Whitney 4000 uvedeným modelem motorů. Dvě japonské společnosti, Japan Airlines a ANA Holdings, provozují 32 těchto strojů.

Boeing v prohlášení uvedl, že podporuje rozhodnutí amerických i japonských úřadů. Podle výrobce je v aktivním provozu 69 exemplářů letadla. Boeing uvedl, že jeho technici spolupracují s úřady na objasnění incidentu.

Výrobce motorů opatření FAA nekomentoval.

V sobotu odpoledne místního času (pozdě večer SEČ) se Boeingu 777, na jehož palubě bylo 241 lidí, krátce po startu z letiště v Denveru porouchal jeden z motorů a začal hořet. Letadlo se bezpečně vrátilo na letiště, ale obrovský kus motoru spadl do rezidenční čtvrti před dveře rodinného domu. Na palubě letadla ani na zemi se nikomu nic nestalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video