Další útok v Tunisku: zahynulo nejmíň 14 členů prezidentské gardy

Tunis, ilustrační foto

Tunis, ilustrační foto Zdroj: CC BY SA 2.0: Michael Sean Gallagher via Flickr

Při pumovém útoku na vojenský autobus v centru tuniské metropole zahynulo dnes nejméně 12 příslušníků prezidentské gardy. Dalších 17 z nich utrpělo zranění. Uvedly to místní úřady, které vzápětí vyhlásily v oblasti metropole výjimečný stav, který má platit do středečního rána. Předchozí bilance byla 14 mrtvých a 11 raněných.

Zatím není jasné, zda nálož byla nastražena v autobuse nebo ji na vozidlo někdo hodil. Podle zdroje z prezidentského úřadu se nejspíš nějaký pumový atentátník odpálil uvnitř vozidla, uvedl Reuters. Výbuch nastal ve chvíli, kdy gardisté nastupovali do autobusu, který je měl odvézt k jednu akci na předměstí.

Na místo exploze přijely početné sanitní vozy a hasiči. Bezpečnostní síly, které získaly výjimečným stavem větší pravomoci, uzavřely celou oblast kolem místa útoku. Je to na jedné z hlavních tříd tuniského hlavního města, kde je několik hotelů a bank. „Většina příslušníků (gardy), kteří byli uvnitř, přišla o život,“ řekl AFP jeden bezpečnostní zdroj. Ministerstvo vnitra ale zatím nebylo s to upřesnit, kolik lidí bylo v autobuse, který celý shořel.

¨

Útok otřásl Tunisem v době, kdy se v centru metropole koná tradiční mezinárodní filmový festival JCC. Pořadatelé doufají, že budou moci ve filmové přehlídce pokračovat. „Je to jediný způsob, jak na tyto barbarské činy reagovat,“ řekl podle AFP ředitel festivalu.

Tunisko se již letos v březnu a červnu stalo terčem dvou velkých teroristických útoků, které postihly turistiku v zemi. O život při nich přišlo 59 lidí. K oběma atentátům, v muzeu Bárdá v metropoli Tunisu a v přímořském středisku Sús, se přihlásil Islámský stát.