Davy ve Španělsku a Belgii oslavovaly konec zákazu nočního vycházení | E15.cz

Davy lidí ve Španělsku a Belgii oslavovaly konec zákazu nočního vycházení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Konec španělského nouzového stavu a zákazu nočního vycházení v noci na neděli zpěvem i tancem oslavovali převážně mladí lidé po celé zemi, informoval o tom list El País. Tisíce mladých přivítaly konec koronavirové uzávěry i v belgické metropoli, kde večírekbrzy nad ránem rozpustila policie, napsal list Le Soir.

Nálada v ulicích španělských měst se podle agentury Reuters podobala oslavám Nového roku. Na madridském náměstí Puerta del Sol hodiny odbily půlnoc za potlesku stovek lidí, v Barceloně se popíjející lidé shromažďovali na pláži. Tamní policie měla zvláštní úkol oslavující masy v deset hodin večer poslat domů, aby jim po půlnoci, kdy uvolnění zákazu nočního vycházení vstoupilo v platnost, umožnila návrat.

Někteří Španělé měli nasazené roušky, mnoho z nich ale nedodržovalo bezpečné rozestupy a s přáteli se líbali, objímali, tančili, zpívali a provolávali heslo "Svoboda". "Svoboda nezahrnuje porušování pravidel," kritizoval ale noční oslavy konzervativní madridský starosta José Luis Martínez Almeida, který zároveň zdůraznil, že je v ulicích zakázáno pít alkoholické nápoje.

Davy lidí se sešly i na bruselském náměstí Flagey a v jeho okolí, kde oslavily konec zákazu vycházení od desíti večer do šesti ráno. Ten platil téměř sedm měsíců od loňského října, píše agentura DPA. Otevřít se v Belgii mohou i zahrádky restaurací a kaváren, stále však platí zákaz pití alkoholu ve večerních hodinách a po desáté večer se na veřejnosti nemají scházet víc než tři lidé.

Okolo půl druhé ráno na Flagey zůstalo ještě okolo 500 lidí, proti kterým policie zakročila vodními děly a tři z nich zadržela. Dva lidé včetně policisty byli zraněni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video